Odnaleziono szczątki 125 niemieckich żołnierzy z okresu II wojny światowej

W Sukowicach (woj. opolskie) znaleziono szczątki należące do 125 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli pod koniec II wojny światowej.

Przy drodze pomiędzy Sukowicami a Długomiłowcami prowadzone były prace archeologiczne w poszukiwaniu szczątków niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w czasie od stycznia do marca 1945 roku. Należeli oni do dywizji, która była złożona głównie z Węgrów i Rumunów pochodzenia niemieckiego. Tam odnaleziono ich masowy grób. Jak poinformował Andrzej Latusek z grupy badań archeologiczno-historycznych Silesia, szczątki były wymieszane i niekompletne. Ostatecznie stwierdzono, że są to szczątki 125 żołnierzy.

Niemcy chowani byli przez kobiety, dzieci i starców dopiero parę miesięcy po ustaniu działań wojennych. O masowym grobie wiedzieli tylko mieszkańcy Sukowic. Podczas prac archeologicznych, do badaczy podeszła jedna z mieszkanek. Opowiedziała im o tym, jak jej babcia przekazała historię o tym masowym grobie. Według niej, pochówek miał odbyć się na przełomie maja i czerwca 1945 r. Zdaniem Andrzeja Latuska, jest to możliwe, bo po wyciągnięciu z ziemi szczątkach widać, że w chwili pogrzebu były one w znacznym stopniu rozkładu.

Przez te wszystkie lata, nie zapomniano o istnieniu mogiły. W latach 70. XX w. odbyła się nawet jedna ekshumacja. Ówczesny właściciela pola wystąpił o zrównanie tego terenu. Próbowano wtedy częściowo ekshumować mogiłę. Rozkopano ją, ale odbyło się to bez szacunku. Zabrano głowę, kawałek tułowia, a resztę zostawiono.

Podczas prac znaleziono także żołnierskie oprzyrządowanie, kilkadziesiąt hełmów i tylko osiem znaków tożsamości. Połowa z nich jest czytelna. Żołnierskie szczątki po badaniach trafią na cmentarz wojenny w Nadolicach Wielkich na Dolnym Śląsku. Zostaną one pochowane w masowym grobie.

Prace prowadzone były przez grupę badań archeologiczno-historycznych Silesia, które działało na zlecenie Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi.

Źródło: tvn24.pl

Fot.: fotografia poglądowa – cmentarz żołnierzy niemieckich w Mławce (źródło: Wikimedia Commons)

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*