Starożytny sarkofag ozdobiony rzeźbami, przedstawiającymi dwanaście prac Herkulesa, został odzyskany przez tureckie władze. Obecnie znajduje się w muzeum w Antalya, w południowo-zachodnim mieście w Turcji.
Starożytny sarkofag, na którym widnieją rzeźby, przybliżające nam karę, jaką wyrocznia delficka nałożyła na znanego herosa za wymordowanie przez niego rodziny, został wystawiony w muzeum w Antalya. 23 września br. Minister Kultury i Turystyki Numan Kurtulmuş wziął udział w ceremonii odsłonięcia owego artefaktu.
Zdaniem historyków sarkofag został skradziony ze starożytnego miasta Perge (18 km na wschód of Antalya) w 1960 roku. Przez wiele lat był w rękach Brytyjczyków. Dopiero w 2011 roku prokurator genewski wszczął śledztwo w tej sprawie, kontaktując się oczywiście z władzami tureckimi. Kiedy potwierdzono jego oryginalność, rozpoczęto proces repatriacji. 2 maja 2015 roku zapadła oficjalna decyzja, by zwrócić sarkofag Turcji. Ostatecznie zatwierdzono ją w ubiegłym roku.
Przedmiot ten o wymiarach: 2,35 x 1,12 m, zaklasyfikowano jako mały sarkofag, wykonany w stylu azjatyckim. Jak już było wspomniane powyżej ozdobiony jest dobrze zachowanymi rzeźbami, które przybliżają zwiedzającym mit o dwunastu pracach Herkulesa, greckiego Heraklesa. Zanim trafił do tureckiego muzeum, był wystawiony w Muzeum Sztuki i Historii w Genewie.
Dodajmy, że od 2003 roku tureckie władze poszukują zaginionych artefaktów. Według statystyk ok. 4 tys. przemycanych zabytków powróciło do Turcji w latach 2004-2016.
Małgorzata Wołoch