Dyskusja wokół książki Dirka Braunsa – Cafe Auschwitz

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Wydawnictwo Akcent oraz Fundacja Konrada Adenauera serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki Dirka Braunsa „Cafe Auschwitz”. Odbędzie się ona 12 listopada 2014 r. o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności przy pl. Solidarności 1.

Powieść będzie przyczynkiem do debaty o obrazie Auschwitz we wspomnieniach świadków, rozliczeniu krzywd, a także o bolesnej przeszłości i współczesnej Polsce.

Zaproszenie_Cafe_Auschwitz_12.11.2014W dyskusji udział wezmą: Dirk Brauns – autor książki, Zofia Posmysz – pisarka, była więźniarka KL Auschwitz – Birkenau i Ravensbrück, prof. Paweł Machcewicz – historyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Spotkanie poprowadzi Wojciech Suleciński.

Akcja powieści niemieckiego pisarza Dirka Braunsa dzieje się współcześnie w Polsce i w Niemczech. Urodzony w NRD młody nauczyciel w niemieckiej szkole w Warszawie (porte – parole autora) staje się świadkiem wspomnień i wykonawcą zaskakującej ostatniej woli przypadkowo poznanego Janusza, byłego więźnia KL Auschwitz. Ich spotkanie w kawiarni staje się punktem wyjścia dla ciągu wydarzeń obfitujących w zaskakujące zwroty akcji.

Jak ocenia Zofia Posmysz – była więźniarka obozów koncentracyjnych, pisarka, autorka powieści na motywach, której powstał film Andrzeja Munka „Pasażerka”: „To historia bez upiększeń, w poetyce wręcz reportażowej, poruszająca autentyzmem”.

Dirk Brauns (ur. 1968 r.) – wychował się w Berlinie Wschodnim. Obecnie mieszka w Monachium. Przez wiele lat pracował w Pekinie i w Warszawie jako korespondent dla gazet i periodyków, między innymi dla „Die Woche”, „Berliner Zeitung” i „Wirtschaftswoche”. Wydane do tej pory powieści Dirka Braunsa: Berlin – München. Zu Fuss (Z Berlina do Monachium. Piechotą) – wyd. 1997 r., Im Inneren des Landes (We wnętrzu kraju) – wyd. 2012 r.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko – niemieckie.

Książkę nabyć będzie można w promocyjnej cenie 30 zł.

Wstęp wolny. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*