„Dywizjon 303”: dystrybutor zrywa umowę z producentem filmu z powodu scenariusza

„Dywizjon 303”: Według oficjalnych informacji Kina Świat Powodem zerwania umowy jest niezgodność scenariusza z prawdą historyczną. Nie zgadza się z tym producent filmu, Jacek Samojłowicz, według którego film wiernie oddaje historię pilotów słynnej jednostki.

 Film ten ma przedstawiać losy pilotów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, Jana „Donalda” Zumbacha i Witolda Urbanowicza, których męstwo i podniebne wyczyny szybko zostały dostrzeżone przez dowódców i przyczyniły się do powstania elitarnej jednostki myśliwskiej składającej się wyłącznie z Polaków, czyli Dywizjonu 303. Scenariusz do tego filmu powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem. Według wcześniejszych zapowiedzi producenta jego reżyserem miał zostać Łukasz Palkowski, zaś w obsadzie mieli znaleźć się Tomasz Kot, Łukasz Simlat i Jaśmina Polak-ostatecznie reżyseria przypadła Wiesławowi Saniewskiemu i Denisowi Delićowi, a główne role: Maciejowi Zakościelnemu, Piotrowi Adamczykowi i Annie Prus.

Jednak kilka dni temu została zerwana umowa na dystrybucję filmu (zawarta w październiku ubiegłego roku). Zasygnalizowano pretensje co do autorstwa scenariusza: według oficjalnego oświadczenia Kina Świat „Dywizjon 303” realizowany jest na podstawie scenariusza twórców innych niż tych, których wskazano  umowie. Naruszenia dotyczące produkcji zostały potwierdzone także przez samego reżysera, Wiesława Saniewskiego, a z kolei niezgodność filmu ze scenariuszem i prawdą historyczną potwierdziło samo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Kino Świat odmówiło komentarza w sprawie konkretnych faktów i ich wpływu na odbiór filmu i odesłało do Jacka Samojłowicza (producent, filmu): powiedział, że faktycznie scenariusz jest autorstwa Jerzego Skolimowskiego. Wspomniał także m. in. o tym, że w filmie zachowane zostały wszystkie wydarzenia historyczne, mimo że nie jest to film dokumentalny, a postanowiono wprowadzić drobne zmiany dla uhonorowania lotników-aby wszyscy ich poznali. Pewne szczegóły jego zdaniem mogą odbiegać od wersji historyków, przy czym nie ma to większego wpływu na jego ogólną ocenę filmu. Są obecni na planie doktorzy historii, jednak ze względu na mały budżet nie da się dopasować wszystkich detali, przy czym film nie jest jeszcze gotowy-można niektóre detale dopracować w postprodukcji, jeśli faktycznie miałyby wpłynąć na jego odbiór.  Według producenta nie trzeba się martwić o dystrybutora, ponieważ film jest dobry-niedawno przedstawiono pierwsze demo w Los Angeles, gdzie wszyscy byli zachwyceni, więc według producenta dystrybucja nie jest dla nich problemem.

Źródła: polsatnews.pl; film.onet.pl

Fot.: Piloci Dywizjonu 303

Agata Śródkowska

2 komentarze

  1. kolejna historia alternatywna?

  2. Trochę nieaktualne te informacje. Na aviation24.pl już od tygodnia piszą o nowym dystrybutorze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*