Dzieje Księstwa Siewierskiego | Konkurs historyczny

W dniu 30 maja br. w Siewierzu odbędzie się druga edycja konkursu z zakresu wiedzy historycznej o Księstwie Siewierskim dla młodzieży.

Zaplanowane są trzy kategorie wiekowe:

– kl. I – III – konkurs plastyczny – „Zabytki Księstwa Siewierskiego widziane oczami dziecka” (termin nadsyłania prac do 24 maja)

– kl. IV – VI – jednoetapowy konkurs pisemny z wiedzy o Księstwie Siewierskim

– kl. VII – XII (klasa maturalna) – dwuetapowy konkurs pisemny i ustny z wiedzy o Księstwie Siewierskim

Uroczyste nagrodzenie laureatów odbędzie się dnia 3 czerwca br. podczas obchodów Dni Ziemi Siewierskiej na Zamku Książęcym w Siewierzu.

Warto tutaj podkreślić, iż historia Księstwa Siewierskiego jest bardzo długa. Było najdłużej istniejącym niepodległym państwem wyodrębnionym w wyniku podziału dzielnicy śląskiej już w 1312 r. Posiadało najbardziej oryginalny ustrój tej części Europy. Ostatecznie przestało istnieć dopiero w wyniku postanowień Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r. Na jego obszarze mieszczą się jedne z najcenniejszych zabytków współczesnej Polski, jak np. kościół PW św. Jana Chrzciciela w Siewierzu z przełomu XI i XII wieku, czy kościół PW św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych z przełomu XII i XIII wieku, jak również Zamek Książęcy w Siewierzu z 1 poł. XIII wieku.

Konkurs został objęty przez nasz portal patronatem medialnym.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Organizatorzy konkursu

Stowarzyszenie Księstwo Siewierskie
Urząd Miasta i Gminy Siewierz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*