Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii cyfrowej zrekonstruowano twarz szkockiego żołnierza z czasów XVII-wiecznej angielskiej Wojny Domowej

Naukowcom udało się dokonać cyfrowej rekonstrukcji twarzy jednego ze szkockich XVII-wiecznych żołnierzy, którego szczątki znaleziono w stuletnim masowym grobie w Durham. Rekonstrukcja była możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii modelowania i obrazowania 3D, wykorzystywanych w archeologii i kryminalistyce.

Szkocki żołnierz z XVII wieku był jednym z około 1700 jeńców, którzy zostali uwięzieni i zmarli w Durham po bitwie pod Dunbar w 1650 roku. Zdjęcia i wideo opublikowane przez Uniwersytet w Durham, zostały oparte na czaszce pobranej ze szkieletu należącego do jednego ze szkockich żołnierzy, nazwanego przez naukowców jako „szkielet numer 22”, znalezionego pod miastem Palace Green w 2013 roku w masowym grobie. Po odkryciu grobu kontynuowano badania nad szczątkami, wykorzystując szereg najnowocześniejszych technik archeologicznych, aby zgromadzić jak najwięcej informacji na temat badanych zwłok. W celu uzupełnienia tych danych naukowcy z Durham poprosili ekspertów z firmy FaceLab w Liverpoolu o stworzenie cyfrowej rekonstrukcji jednej z czaszek. Dzięki temu powstał niezwykle przejmujący obraz twarzy młodego mężczyzny, żyjącego i zmarłego ponad 300 lat temu. FaceLab specjalizuje się w rekonstrukcjach twarzy do celów archeologicznych i kryminalistycznych. Proces opracowania rekonstrukcji obejmował ostrożny ponowny montaż czaszki, w celu wykonania szczegółowego skanowania cyfrowego. Następnie uzupełniono cyfrowy skan o informacje naukowców z Durham, dotyczące wieku zmarłego żołnierza, aby wzmocnić rysy twarzy zmarłego żołnierza. Podczas procesu skanowania czaszki zidentyfikowano na jego twarzy bliznę, którą włączono do ostatecznego obrazu.

Przy rekonstrukcji naukowcy zastosowali trójwymiarowy system obrazowania twarzowo – czaszkowego wraz z oprogramowaniem do modelowania cyfrowego. Skorzystali również z pomocy anatomicznej bazy danych oraz bazy danych twarzy. Wizualizacja przedstawia mężczyznę ubranego w niebieską czapkę, brązową kurtkę i koszulę typową dla szkockich żołnierzy  z tamtych czasów. Analiza szkieletu nr 22 ujawniła, że zmarły w dacie zgonu miał 18 – 25 lat, w dzieciństwie był źle odżywiany i żył w południowo – zachodniej Szkocji w latach 30 – tych XVII wieku. Po zakończeniu badań szczątki szkockich żołnierzy zostaną ponownie pogrzebane na cmentarzu Elvet Hill Road w Durham City, blisko miejsca, w którym je znaleziono.

Bitwa pod Dunbar w 1650 roku była jedną z najbardziej brutalnych i krótkich bitew XVII – wiecznej Angielskiej Wojny Domowej w latach 1642 – 1651 toczącej się pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami, po zakończeniu której tysiące jeńców przemaszerowało ponad 100 mil z południowo – wschodniej Szkocji do Durham w północno – wschodniej Anglii. Wielu z nich zmarło w drodze z wyczerpania, głodu i chorób. Około 3000 tysiące szkockich żołnierzy, którzy przeżyli morderczy marsz uwięziono w katedrze i zamku w Durham, urządzając tam tymczasowe więzienie. Około 1400 jeńców, którzy przeżyli marsz i uwięzienie w katedrze Durham zesłano później do kolonii karnych w Nowym Świecie.

Źródło: thenorthernecho.co.uk

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*