Wilczy Szaniec początkiem Wielkiego Szlaku Leśnego

Lasy Państwowe rozpoczęły tworzenie Wielkiego Szlaku Leśnego, który ma być kompleksową ofertą turystyczną związaną w terenami leśnymi w całym kraju. W piątek w Wilczym Szańcu w Gierłoży na Mazurach odbyło się otwarcie pierwszego etapu tego szlaku.

W dawnej siedzibie Hitlera udostępniono nowe szlaki turystyczne. Gierłóż jest teraz jednym z ośmiu obiektów umiejscowionych na „Wilczym Szlaku”. Na nazwanej tak trasie tematycznej, która jest pierwszym etapem tworzenia Wielkiego Szlaku Leśnego, znalazły się też m.in. ścieżka edukacyjna „Tropem wilka” w Nadleśnictwie Głęboki Bród czy Arboretum w Karnieszewicach, gdzie rośnie wawrzynek wilczełyko.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski powiedział: wydaje mi się, że mamy w Polsce tak urocze miejsca do wypoczynku i rekreacji, że byłoby grzechem nie iść w ten produkt. Oczywiście w symbiozie z samorządami, a nawet i podmiotami prawa prywatnego. Wilczy Szaniec to jedno z miejsc, w którym rozpocznie się             Wielki Szlak Leśny. Taki szlak ma stanowić sieć obejmującą głównie tereny leśne w całym kraju. Będą znajdować się tam między innymi szlaki edukacyjne i obiekty dziedzictwa kulturowego.

Wilczy szaniec po batalii sądowej przeszedł w ręce Lasów Państwowych. Prywatna spółka nie wywiązywała się z umowy. Między innymi nie płaciła czynszu. Od kwietnia nadleśnictwo Srokowo samodzielnie kieruje obiektem.

Jak powiedział PAP nadleśniczy ze Srokowa Zenon Piotrowicz, od chwili przejęcia obiektu wykonano nowe oznakowanie ścieżek, zadbano o bezpieczeństwo zwiedzających, m.in. zabezpieczając wejścia do ruin bunkrów, a także usunięto zarośla, które zasłaniały widok na zabytkowe obiekty. W jednym z zachowanych schronów urządzono niewielką wystawę historyczną. Według Piotrowicza, od kwietnia Gierłoż odwiedziło już ponad 100 tys. osób.

Do Wilczego Szańca zjeżdżają setki tysięcy osób. Jest to jeden z największych obiektów turystycznych na Warmii i Mazurach. Jednakże od lat turyści jak i historycy krytycznie odnosili się do stan i sposób wykorzystania bunkrów w Gierłoży. Uważali, że tak ważne miejsce dla historii Polski i Europy powinno być lepiej przygotowane do zwiedzania i pokazywać szeroki kontekst historyczny II wojny światowej.

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe. Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych. W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*