Dżuma mogła dotrzeć w średniowieczu aż do Afryki subsaharyjskiej

Dotychczas uważano, że pustosząca średniowieczną Europę pałeczka dżumy nie przekroczyła nigdy Sahary. Wskazywał na to brak lokalnych źródeł pisanych na ten temat, a także fakt, że nie znaleziono w rejonie żadnych masowych grobów z tego czasu. Jednak zdaniem pewnych badaczy  czarna śmierć mogła dotrzeć także do subsaharyjskiej Afryki.

Gérard Chouin, archeolog i historyk z Kolegium Wilhelma i Marii w Willimsburgu, prowadząc badania w Ghanie zauważył dziwną rzecz. Akrokrowa, miasto założone około 700 roku n.e., było otoczone fosą i wysokim wałem ziemnym. W drugiej połowie XIV wieku nagle opustoszało, podobnie jak wiele innych  osad z tego rejonu. Daphne Gallagher i Stephen Dueppen, archeolodzy z Uniwersytetu Oregonu, także zaobserwowali podobne zjawisko. W mieście Kirikongo w Burkina Faso odnotowano nagłe gwałtowne zmniejszenie liczy mieszkańców, przypadające właśnie na drugą połowę XIV wieku, i to pomimo faktu, że nic nie wiadomo, aby wystąpił wtedy w rejonie głód, konflikt albo migracja.

Teorię o tak dużym zasięgu dżumy zdaniem badaczy mogą potwierdzać również etiopskie teksty z  XIII-XV wieku. Wspominają one o epidemiach, z których jedna miała zabić tylu ludzi, że „nie pozostał nikt, kto mógłby pochować zmarłych”.

Ponadto, w 2016 roku w piśmie Cell Host & Microbe opublikowano wyniki badań wykazujące, że występująca we wschodniej i środkowej Afryce podgrupa szczepu dżumy jest spokrewniona z tą, która pustoszyła Europę w XIV wieku.

Te i inne przesłanki zostały zaprezentowane podczas konferencji w Paryżu. Jak zawsze, należy do takich doniesień podejść z naukowym dystansem, dopóki nie zostaną oficjalnie zatwierdzone przez środowisko naukowe. Jeśli jednak teoria okaże się prawdziwa, to bez wątpienia rzuci ona nowe światło na to, jak postrzegamy czarną śmierć.

Źródła: sciencemag.org, kopalniawiedzy.pl
Fot. Wikimedia Commons

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*