Zrekonstruowano twarz „człowieka z Cheddar”. Przodek Brytyjczyków miał ciemną skórę | Video

Przy pomocy nowych technologii do analizy DNA zrekonstruowano najstarszego odnalezionego przodka Brytyjczyków, Człowieka z Cheddar. Jego szczątki pochodzą z okresu mezolitu i zostały odnalezione przez archeologów 115 lat temu. Leżały w jaskini Grough’s Cave w wąwozie Cheddar Gorge.

Naukowcy University College London z pobranych próbek DNA odczytali informacje o kształcie czaszki, nosa, kolorze włosów oraz skóry. Brytyjczyk miał ciemne włosy, niebieskie oczy i ciemnobrązową skórę. Mierzył 157 cm wzrostu, zmarł w wieku dwudziestu kilku lat. Prawdopodobnie nie mógł pić mleka.

To, czego jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy sobie wyobrazić, dziś pokazują dane naukowe – wyjaśnił Chris Stringer, badacz szczątków mezolitycznych.

Odkrycie jest szokujące, gdyż dowodzi, że jasna cera współczesnych Europejczyków jest nowym zjawiskiem. Dzisiejsi Europejczycy zawdzięczają ok. 10% swojego DNA mezolitycznym łowcom pokroju Człowieka z Cheddar. Wychodzi na to, że wszyscy pochodzimy od ciemnoskórych przodków.

Nie ma pewności, dlaczego skóra stała się jaśniejsza, jednak naukowcy podejrzewają, że jest to wynik diety opartej głównie na produktach zbożowych, ubogich w witaminę D.

Popiersie odnowionej wersji Cheddar Man zostało przygotowane przez holenderskich artystów – Alfonsa i Adrie Kennis.

Źródło: bbc, cnn, The Guardian, Washington Post

Fot.: BBC/youtube

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*