Zabytki Rzeczypospolitej Obojga Narodów na filmach z drona | Patronat

Na początku czerwca 2018 roku na terenie osławionego zamku w Kamieńcu Podolskim oraz Chocimiu rozpoczęto realizację wyjątkowego projektu filmowego, który ma zaprezentować cykl filmów i reportaży z terenów dzisiejszej Ukrainy dotyczących polsko-ukraińskiego dziedzictwa historycznego pt.: „Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa”. Projekt został objęty patronatem medialnym przez portal Historykon.pl.

Projekt imponuje swoim rozmachem, gdyż w planach jest stworzenie w tym roku ponad 100 filmów, które mają ukazywać wybrane obiekty dziedzictwa architektonicznego, powstałe w okresie I Rzeczypospolitej. Lista miejsc jest bardzo szeroka i poza zamkami i twierdzami obejmie również pałace, kościoły itp.

Przedsięwzięcie wspiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i jest realizowany przez Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, w partnerskiej współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie, którego dyrektor Bartosz Musiałowicz jest inicjatorem projektu. Patronat medialny objął portal Historykon.pl. Nagrania filmowe zostaną wykonane z drona przez profesjonalny zespół filmowy Ukrainian Communication Group.

Zespół filmowy tworzy polsko-ukraińska ekipa, w której skład wchodzą historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież. Filmy będą w trzech językach i zostaną opatrzone opisami tworzonymi przez polsko-ukraińskich historyków. Stronę polską będą reprezentować są dr Radosław Sikora i dr Zbigniew Hundert, a ukraińską dr Ołeksandr Alfiorow i Dmytro Antoniuk.

Celem projektu jest udokumentowanie dziedzictwa oraz zainteresowanie społeczeństw polskiego i ukraińskiego jego znaczeniem. Ważnym punktem tego przedsięwzięcia jest również zwrócenie uwagi na często tragiczny stan tych obiektów.

Projektem udało się zainteresować media ukraińskie. Podczas inauguracji wzięła udział spora rzesza dziennikarzy reprezentujących wiodące ukraińskie kanały telewizyjne (ICTV, Kanał 5 oraz Espresso), a także redakcje popularnych i ogólnokrajowych magazynów Zerkało Tyżnia, Ukraińskij Żurnał, Diłowa Stolica oraz polskie pisma na Ukrainie: Słowo Polskie, Dziennik Kijowski. Dziennikarze mieli okazję zapoznać się z projektem.

Całe przedsięwzięcie będzie prezentowane na specjalnie dedykowanej temu stronie internetowej oraz kanale YouTube. Warto również śledzić projekt na Profilu Facebooka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*