Egipt: odkryto artefakty z czasów hellenistycznych i bizantyńskich

W dzielnicy Aleksandrii odkryto artefakty pochodzące z czasów hellenistycznych oraz bizantyjskich. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie konstrukcja egipskiego prawa.

Okrycia dokonano podczas prac archeologicznych prowadzonych przed rozpoczęciem budowy nowych obiektów mieszkalnych. Zgodnie z egipskim prawem nim inwestor rozpocznie prace budowlane, dany teren musi sprawdzony przez archeologów. Jeżeli nie znajdą oni żadnych obiektów pochodzących sprzed tysięcy lat budowa może być kontynuowana. Jeżeli zaś uda się odnaleźć artefakty z przeszłości ziemia jest dokładnie przeczesywana przez archeologów, zaś właściciel gruntu otrzymuje stosowne odszkodowanie.

Tym razem dzięki egipskiemu prawu udało się odnaleźć kolekcję monet, kości, lamp i innych przedmiotów dnia codziennego datowanych na czasy hellenistyczne i bizantyjskie. Udało się także odkryć fragmenty rzymskiego chodnika oraz schodów wykonanych z czarnego granitu. Mahmoud Afifi przewodniczący departamentu Starożytnego Egiptu z egipskiego ministerstwa antyków zapowiedział, że prace na tym terenie będą kontynuowane.

Fot.: Domena publiczna

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*