Ekipa filmu „PILECKI” uczci ofiary KL Auschwitz

12 maja br. ok. godziny 10:00 ekipa realizująca film „PILECKI” odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz. Filmowcom towarzyszyć będą Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Marek Ostrowski, syn Eleonory Ostrowskiej, szwagierki i łączniczki Pileckiego. Śladami więźnia numer 4859 oprowadzi ich dr Adam Cyra, badacz dziejów Pileckiego i autor książki „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz”.

Ok. godziny 11:15 pod Ścianą Straceń filmowcy oddadzą hołd ofiarom niemieckich zbrodni a symboliczny znicz zapalą Andrzej Pilecki i Marcin Kwaśny, popularny, warszawski aktor, który zagra Witolda Pileckiego.

– Ta wizyta, w przeddzień rozpoczęcia zdjęć fabularnych do filmu, to ważny element duchowego przygotowania do roli – mówi Marcin Kwaśny. – Przejście śladami Rotmistrza wraz z jego synem zawiera w sobie symboliczną głębię, a przybliżenie się do piekła Auschwitz i zapoznanie się z artystycznymi zapisami osób dotkniętych tym doświadczeniem jest niepowtarzalną możliwością zrozumienia chociaż częściowo doświadczenia, przez które przeszedł Witold Pilecki.

– Rotmistrza nie rozumieli przed laty jego dowódcy, bo nie byli w stanie pojąć, czym był Auschwitz – dodaje Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu. – My mamy obowiązek i możliwość, aby postarać się zrozumieć. Bez wizyty w Auschwitz, raport Pileckiego nie będzie do końca zrozumiały. Film musi pozwolić doświadczyć widzowi emocji, które towarzyszą jego bohaterom, ale najpierw tych emocji muszą doświadczyć jego twórcy i wszyscy zaangażowani w tę produkcję.

Filmowcy zobaczą również w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach niezwykłą wystawę „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz nr 432.

13 maja, w rocznicę urodzin Witolda Pileckiego, w dworze Łopusznej (filii Muzeum Tatrzańskiego) koło Nowego Targu rozpoczną się fabularne zdjęcia do filmu „Pilecki”. I tego dnia filmowcom towarzyszyć będą Andrzej Pilecki i Marek Ostrowski. Odwiedzą ich również muzycy rockowego zespołu FORTECA, który przed dwoma miesiącami wydał płytę „Rotmistrz”.

Realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento film „Pilecki” ma być pełnometrażowym, fabularyzowanym dokumentem. Film powstaje w ramach akcji obywatelskiej PROJEKT: PILECKI (www.projektpilecki.pl ), bez udziału państwa, za pieniądze przekazane przez ponad 1,5 tysiąca obywateli. Zdjęcia uda się ukończyć dzięki wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2. w Nowym Jorku.

– Budżet wciąż jest otwarty – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – Chcąc zachować szansę na szeroką dystrybucję zdecydowaliśmy się realizować film w najwyższej, kinowej jakości, co podnosi koszt o około 30 tysięcy złotych, ale wierzymy, że te pieniądze się znajdą. Na tym etapie nie chcemy dopraszać do projektu państwowych instytucji, które przez lata odmawiały wsparcia dla tej produkcji. Zależy nam na tym, aby film o jednym z największych polskich bohaterów zachował obywatelski wymiar.

 

Warto zauważyć, że budżet 90-minutowego niemal fabularnego filmu z udziałem zawodowych aktorów jest czterokrotnie niższy niż koszty produkcji niespełna minutowego, rządowego klipu promującego dziesięć lat Polski w UE.

Jest to możliwe dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu fantastycznych ludzi i środowisk – dodaje Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. – Partnerami projektu są Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2. w Nowym Jorku, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Grupa Teatralna Czwarta Ściana oraz liczne grupy rekonstrukcji historycznych.

Zdjęcia do filmu „Pilecki” potrwają do końca czerwca. Zakończenie prac nad filmem zaplanowano na jesień br.

 

Stowarzyszenie Auschwitz Memento zajmuje się dokumentowaniem swoistego polskiego doświadczenia historycznego jakim była walka z dwoma zbrodniczymi systemami – niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Dotychczas wyprodukowało siedem historycznych filmów dokumentalnych, które były emitowane w telewizji publicznej, Planete+, Canal+, TV Republika.

Więcej informacji: www.projektpilecki.pl, www.auschwitzmemento.pl

STOWARZYSZENIE AuschwitzMemento

Ul. Partyzantów 1, 32-600 Oświęcim

Bank Spółdzielczy o/Oświęcim 31 8110 1023 2003 0300 3381 0002

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*