Festyn „Za króla Sasa…” | Fotorelacja

W Kutnie znajduje się jedyny zachowany w Polsce pałac pocztowy króla Augusta III na szlaku komunikacyjnym z Warszawy do Drezna, tak zwany Pałac Saski. W tym roku rozpoczęły się prace mające na celu odbudowę Pałacu i utworzenie kompleksu Muzeum-Pałac Saski w Kutnie (składającego się z Pałacu Saskiego oraz dawnego ratusza, w którym obecnie ma swoja siedzibę Muzeum Regionalne w Kutnie). W związku z tym Muzeum Regionalne w Kutnie zorganizowało 6 września br. na terenie Pałacu Saskiego w Kutnie i na jego dziedzińcu Festyn „Za króla Sasa…”

Imprezę rozpoczęło uroczyste odsłonięcie makiety Pałacu Saskiego z udziałem Królowej Róż (w dniach 4-5 września w Kutnie odbywało się Święto Róży) i Prezydenta Miasta Kutno w asyście dworu i wojska saskiego. Makieta w skali 1:50 ukazuje Pałac podróżny króla Augusta III Wettina wg projektu Johanna Martina Waltera z 1750 r.

Następnie, poprzez spektakl „Historie nieznane, czyli powrót Augusta III do Kutna”, zaproszono zgromadzonych gości w podróż w czasy saskie. Muzykę i taniec dawny oraz teatralne scenki rodzajowe z udziałem publiczności prezentowały zespoły „Corona Florum” oraz „Amadeus Trio”, a także rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Fortecy Częstochowskiej oraz aktorzy z Fundacji ART. Projekt dofinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego

Festynowi towarzyszyła również prezentacja trzech wystaw. Na ekspozycji „Tajemnice Pałacu Saskiego w Kutnie” można było oglądać dotychczasowe znaleziska, które ujrzały światło dzienne dzięki wykopaliskom archeologicznym i poszukiwaniom na strychu pałacowym. Są to fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych, kafli piecowych, monety, różnego rodzaju przedmioty metalowe, jak np. okucia drzwi. Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 zostały odnalezione zalegające przez dziesięciolecia na pałacowym strychu dokumenty, prasa, przedmioty codziennego użytku, elementy stroju – buty damskie, a nawet datowany na wiek XIX gorset. Pałacowi podróżnemu Augusta III była poświęcona również wystawa planszowa „Pałac ukryty w miejskim pejzażu”, która ukazywała jak na przestrzeni lat zmieniał się ten budynek. W Pałacu oglądać można było również wystawę „Pałac Saski w Warszawie”, przygotowaną wspólnie ze Stowarzyszeniem Saski 2018. Prezentowała ona wyniki prac archeologicznych prowadzonych na terenie Pałacu Saskiego w Warszawie i w oficynie Pałacu Brühla.

Uczestników imprezy zaproszono również do udziału w warsztatach „Archeologia od kuchni”, w ramach których można było, m.in. spróbować swoich sił w poszukiwaniu „skarbów” (również przy użyciu ręcznego detektora metali) czy obejrzeć wystawę dronów.

Wśród innych atrakcji Festynu znalazły się: bicie pamiątkowych monet, prezentacje multimedialne, wielkoformatowe kolorowanki i poczęstunek saski.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*