Od 27 kwietnia do 3 maja w nowojorskim muzeum MoMA będzie można zobaczyć dzieła Wojciecha Hasa. Towarzyszyć temu wydarzeniu będzie wystawa poświęcona polskiemu reżyserowi.
Odwiedzający zobaczą dwa jego filmy: „Pętla” z 1958 r. oraz „Jak być kochaną” z 1963 r. Projekcji będzie towarzyszyła wystawa związana z premierą książki Anette Insdorf „Kino Wojciecha Hasa”. Annette Insdorf jest profesorką na Uniwersytecie Columbia, a także moderatorką serii „Reel Pieces” organizowanej w centrum kulturalnym 92nd Street Y mieszczącym się na Manhattanie.
To olbrzymie wyróżnienie dla polskiej kinematografii. MoMa uważana jest za wielu znawców sztuki za najbardziej prestiżowe muzeum na świecie. Na 27 kwietnia autorka książki wygłosi wprowadzenie do filmów, zaś 3 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie podpisywać swoje książki.
„Pętla” to debiutancki film Wojciecha Jerzego Hasa. Akcja toczy się w ciągu jednego dnia. Głównym bohaterem jest Kuba (Gustaw Holoubek), który próbuje walczyć z alkoholizmem. Po południu, wraz z narzeczoną Krystyną (Aleksandra Śląska), ma udać się do lekarza, który przepisze mu kurację. Musi poczekać. Czeka samotnie w mieszkaniu, które przypomina rekwizytornię teatru. Co jakiś czas dzwoni telefon od znajomych, niby współczujący, a tak naprawdę wścibscy i denerwujący. Główny bohater nie wytrzymuje i wychodzi na miasto. Włóczy się bez celu, spotyka młodzieńczą miłość, wdaje się w burdę i ląduje na komisariacie. Po wypuszczeniu idzie do baru „Pod orłem”, gdzie znów sięga po kieliszek.
„Jak być kochanką” to film, w którym główna bohaterka, Felicja (Barbara Krafftówna) podczas podróży do Paryża w myślach wraca wspomnieniami do wojennego Krakowa. Podczas okupacji ukrywa tam poszukiwanego przez gestapo aktora Wiktora Rawicza (Zbigniew Cybulski). Film przedstawia historię ich związku i walkę o to, jak być kochaną.
Organizatorem wydarzenia jest kurator Joshua Siegel z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Studiem Kadr.
Źródła: natemat.pl, moma.org, pisf.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Emilia Ostapowicz