Mazurski Piknik Militarny „Walkiria” 2016 już w ten weekend

Największe widowisko historyczne, pięć historycznych czołgów, pirotechnika artystyczna i oryginalna broń drugowojenna to niektóre z atrakcji Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, który w najbliższy weekend odbędzie się w Parczu k/Kętrzyna. Takiej mieszkanki sprzętu ciężkiego nie było jeszcze na żadnej imprezie historycznej w Polsce.

W dniach 23-24 lipca teren Mazurolandii przemieni się w drugowojenny obóz przyfrontowy. Najlepsi rekonstruktorzy w Polsce odtworzą wyborowe partyzanckie jednostki polskie i żołnierzy podziemia niepodległościowego, a po drugiej stronie swoje obozowiska rozbiją członkowie milicji oraz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i żołnierze radzieccy.

Przez cały weekend widzowie aż dziesięciokrotnie zobaczą czołgi manewrujące po polu bitwy. A będzie na co patrzeć, ponieważ w Walkirii wezmą udział dwa oryginalne egzemplarze radzieckich T-34, replika niemieckiego kolosa Panzerkampfwagen V „Pantera” oraz bardziej współczesny T-55 i T-72 będący wciąż na wyposażeniu wielu armii świata. Tylu czołgów nie było jeszcze dotychczas na żadnej imprezie historycznej w Polsce.

Czołgi budzące respekt
Przez dwa wszyscy odwiedzający będą mogli zobaczyć w akcji pojazdy, które wielkimi literami zapisały się w historii II wojny światowej. Będą to dwa oryginalne egzemplarze radzieckich T-34, replika niemieckiego kolosa Panzerkampfwagen V „Pantera” oraz T-55 i T-72 będący wciąż na wyposażeniu wielu armii świata.

Nie zabraknie również lżejszego, kultowego sprzętu tj. amerykańskie ciężarówki GMC CCKW przekazane armii radzieckiej przez aliantów czy lekkie wojskowe Dodge WC. Uśmiech na twarzach wywoła na pewno prezentacja jedynego w Polsce Fiata 126p w wersji LPT amfibia, który będzie ciekawostką imprezy.

Gwiazdy ekranu na polu bitwy
Za realizację widowiska odpowiadają konsultantanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Powstanie Warszawskie”. Dopełnieniem specjalnej scenografii będzie efektowna artystyczna pirotechnika filmowa wykorzystująca ładunki wybuchowe benzynowe i gazowe. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w oryginalną strzelającą broń odtwarzanego okresu. Zostanie ona również udostępniona chętnym na strzelnicy z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa).

Ofensywa rocka i defilada
Organizatorzy „Walkirii” zapraszają również na bezpłatne wydarzenia towarzyszące. W piątek 22 lipca od godz. 17.00 w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się koncert „Offensive of rock”. Line up koncertu stanowią zespoły: Forteca, Prolataryat i Armia.

W sobotę 23 lipca od godz. 10.00 do godz. 22.00 w Kinie Gwiazda odbywać się będzie I Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych. Widzowie będą mogli obejrzeć najciekawsze produkcje wojenne i historyczne ostatnich lat tj. Karbala, Niewinne, Powstanie Warszawskie, Myszy Strajkują, Karski i władcy ludzkości, Tajemnica Westerplatte, Misja Wojskowa-Powroty oraz premierowe teasery filmu Dywizjon 303, którego produkcja ruszy w sierpniu br. W Festiwalu udział zapowiedziało wiele gwiazd kina m.in. Krzysztof Kowalewski, Michał Milowicz, Włodzimierz Matuszak, Marcin Kwaśny, Robert Żołędziewski.

W sobotę 23 lipca od godz. 11.30 rekonstruktorzy wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami miasta. Trasa przemarszu wiedzie ulicami: Szpitalną – Skłodowskiej-Curie – Wojska Polskiego – Sikorskiego – plac Piłsudkiego. Po defiladzie na terenie placu odbędzie się potyczka historyczna w przestrzeni miejskiej.

Termin i miejsce:
23-24 lipca 2015 roku, Mazurski Park Atrakcji Mazurolandia, Parcz k/Kętrzyna

Bilety:
Ceny biletów: sobota: 29 zł, niedziela: 35 zł, 50 zł – bilet dwudniowy. Bilety można na miejscu w dniu imprezy. Niezależnie od scenariusza, przez dwa dni wszyscy odwiedzający Walkirię 2016 będą mogli bezpłatnie korzystać ze wszystkich atrakcji Mazurskiego Parku Atrakcji „Mazurolandia” oraz Strefy Militarnej „Poligon”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*