„Fotograf z Auschwitz” | Patronat medialny

Fotograf z Auschwitz” to niezwykła, nowatorska pozycja na polskim rynku wydawniczym. Niezwykły jest przede wszystkim jej bohater – Wilhelm Brasse – który przez 5 lat był fotografem w obozie w Auschwitz i dokumentował niemieckie zbrodnie, począwszy od zdjęć policyjnych – które w dodatku tuż przed wyzwoleniem wraz z innym więźniem, Bronisławem Jureczkime, uratował – a skończywszy na zdjęciach eksperymentów doktora Mengele. Książka powstała na bazie pełnego wywiadu Irka Dobrowolskiego z Wilhelmem Brasse do głośnego filmu dokumentalnego „Portrecista”.

Zanurzając się w tekst i obrazy zawarte w książce Dobrowolskiej wchodzimy powoli w intymny wręcz kontakt z jednym z najbardziej niewiarygodnych tematów, jakim jest życie codzienne w stworzonej przez ludzi wysoce wydajnej fabryce śmierci. Mamy niepowtarzalną możliwość poznać rzeczywistość obozową i dowiedzieć się o rzeczach o jakich nie słyszeliśmy – meczach piłkarskich, giełdzie towarów wymiennych, obozowym burdelu albo o najprawdziwszej miłości, która się tam rodziła. Te niecodzienne tematy zostały ukazane w formie albumu, wypełnionego ponad 300 zdjęciami i szkicami, wiele z nich nie było wcześniej nigdzie publikowanych.

Autorka książki Anna Dobrowolska – dziennikarka i producent filmowy – przygotowała to wydanie wykorzystując poza relacją głównego świadka także relacje innych więźniów, które uzupełniają i poszerzają obraz otoczenia, w którym żył Wilhelm Brasse. Niekiedy autorka przytacza także fakty i opracowania historyczne, które dostarczają czytelnikowi wiedzy umożliwiającej lepsze zrozumienie opisywanej rzeczywistości. Książka ta jest być może pierwszą, która oddaje rzeczywistość obozu w jej wielu wymiarach, tak jak była przeżywana przez mieszkańców tej zabójczej ziemi, poczynając od koszmarnej logiki nazistowskiej przemocy do absurdu ludzkiej życzliwości, a nawet humoru. Jeśli diabeł tkwi w szczegółach, w takim razie, mówi autorka, w tym miejscu wyjątkowo zaznaczył swoją obecność.

Autor projektu graficznego – Ryszard Kajzer – wielokrotnie nagrodzony autor plakatów, ilustracji i projektów książek, związany na co dzień z ASP, gdzie wykłada, przygotował przykuwający uwagę projekt, którego głównym celem jest pokazanie rzeczywistości Auschwitz jakiego nie znamy w licznych obrazach, które widział bohater. AWilhelm Brasse widział dużo więcej niż inni, był nosicielem tajemnicy. Tutaj – w Auschwitz – jego największa pasja, fotografia, zamieniła się w cierpienie.

Oto fragmenty wybranych recenzji:

„Książka poruszająca. Po jej lekturze nikt nie pozostanie obojętny.”
dr Łukasz Kamiński,
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

„Jestem pod dużym wrażeniem książki „Fotograf z Auschwitz“. Nie jest to praca naukowa, ani też sensu stricte pamiętnik, ale wnosi bardzo dużo do wiedzy dzisiejszych zwyczajnych ludzi nie tylko o obozie, lecz i o systemie, który takie obozy stworzył.”
Władysław Bartoszewski
b. więzień Auschwitz I Nr 4427

„Czytałem wcześniej wiele książek o Auschwitz i innych obozach, ale nigdy wcześniej nie miałem całościowego obrazu tego jak wyglądało codzienne życie więźnia, tydzień po tygodniu, rok po roku. Teraz, dzięki „Fotografowi   z Auschwitz” mogę wszystko zobaczyć, widzę to. Dziękuję…”
Prof Stephen Cooper
California State University, Long Beach

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*