Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Najwcześniejsze kopie Biblii, piramida, najstarszy szkielet homo sapiens… 10 największych odkryć archeologicznych 2017 roku

Najwcześniejsze kopie Biblii, piramida, najstarszy szkielet homo sapiens… 10 największych odkryć archeologicznych 2017 roku

Mijający rok 2017 był obfity w wiele odkryć, w tym archeologicznych, które są ściśle powiązane z historią. Zapraszamy do krótkiego podsumowania archeologicznych nowości 2017 roku, o których pisaliśmy również dla Was na łamach naszego portalu.

Tajemnicze bramy w Arabii Saudyjskiej

Tej jesieni archeolodzy donieśli o odkryciu około 400 prostokątnych kamiennych konstrukcji nazwanych bramami w Arabii Saudyjskiej. Najdłuższa z tych konstrukcji ma około 1 700 stóp (518 metrów) długości. Kilka bram znaleziono na bokach kopuł lawy. Po doniesieniu o odkryciu przez Live Science, rząd Arabii Saudyjskiej zaprosił archeologów do zrobienia zdjęć lotniczych bram i innych stanowisk archeologicznych.

2

Zwoje z Qumran

W lutym archeolodzy poinformowali, że odkryli jaskinię, która zawierała zwoje w pobliżu miejsca Qumran. Większość zwojów, które niegdyś znajdowały się w jaskini, zostało splądrowanych dziesiątki lat temu. Archeolodzy przeszukują pustynię w pobliżu Qumran i możliwe, że odkryją kolejną jaskinię w 2018 roku. Zwoje znad Morza Martwego zostały napisane około 2 000 lat temu i zawierają niektóre z najwcześniejszych znanych kopii Biblii.

Niemal 4 000-letnia piramida księżniczki

Archeolodzy w Egipcie odkryli 3 800-letnią piramidę, która nosi imię faraona Ameny’ego Qemau. Co ciekawe, jest to druga piramida, która nosi jego imię; pierwsza została znaleziona w 1957 roku, zaledwie 2000 stóp (około 600 metrów) od nowo odkrytej piramidy.

4

Najstarszy szkielet homo sapiens

Najstarsze znane szkielety homo sapiens zostały zidentyfikowane w jaskini w Maroku, jak podali naukowcy w badaniach opublikowanych w tym roku. Szkielety składające się z trzech osób dorosłych, jednego nastolatka i jednego dziecka, datuje się na około 300 000 lat, a tym samym cofają początki homo sapiens o około 100 000 lat. Wyniki sugerują również, że homo sapiens mógł pochodzić z całego kontynentu afrykańskiego, a nie tylko z Afryki Wschodniej. Naukowcy powiedzieli, że pięć osób wyglądało podobnie do ludzi współczesnych.

5

 • Agnieszka

  Zdjęcia dodane chaotycznie

 • Robert Surma

  Czyli znaleziono kolejną jaskinię w Qumram, w której nie było zwojów, bo została splądrowana – dlatego znaleziono najstarsze zwoje Biblii? Przestańcie zatrudniać gimnazjalistów w redakcji – a dobrze się wam będzie wiodło.

 • Marta

  Ciekawych artykuł, ale faktycznie trochę nieścisłości… „Biegunkę powodującą pasożyty jelitowe” – a nie odwrotnie? 😉 Szkoda, ze nie ma też więcej zdjęć!
  Poza tym – super ciekawe wzmianki o winie, trygonometrii i wiedzy neandertalczyków o medycynie. Jak niedoceniany potencjał tkwił w ludziach zamierzchłych czasów!

PartnerzyPrzewiń do góry