Najwcześniejsze kopie Biblii, piramida, najstarszy szkielet homo sapiens… 10 największych odkryć archeologicznych 2017 roku

Mijający rok 2017 był obfity w wiele odkryć, w tym archeologicznych, które są ściśle powiązane z historią. Zapraszamy do krótkiego podsumowania archeologicznych nowości 2017 roku, o których pisaliśmy również dla Was na łamach naszego portalu.

Tajemnicze bramy w Arabii Saudyjskiej

Tej jesieni archeolodzy donieśli o odkryciu około 400 prostokątnych kamiennych konstrukcji nazwanych bramami w Arabii Saudyjskiej. Najdłuższa z tych konstrukcji ma około 1 700 stóp (518 metrów) długości. Kilka bram znaleziono na bokach kopuł lawy. Po doniesieniu o odkryciu przez Live Science, rząd Arabii Saudyjskiej zaprosił archeologów do zrobienia zdjęć lotniczych bram i innych stanowisk archeologicznych.

2

Zwoje z Qumran

W lutym archeolodzy poinformowali, że odkryli jaskinię, która zawierała zwoje w pobliżu miejsca Qumran. Większość zwojów, które niegdyś znajdowały się w jaskini, zostało splądrowanych dziesiątki lat temu. Archeolodzy przeszukują pustynię w pobliżu Qumran i możliwe, że odkryją kolejną jaskinię w 2018 roku. Zwoje znad Morza Martwego zostały napisane około 2 000 lat temu i zawierają niektóre z najwcześniejszych znanych kopii Biblii.

Niemal 4 000-letnia piramida księżniczki

Archeolodzy w Egipcie odkryli 3 800-letnią piramidę, która nosi imię faraona Ameny’ego Qemau. Co ciekawe, jest to druga piramida, która nosi jego imię; pierwsza została znaleziona w 1957 roku, zaledwie 2000 stóp (około 600 metrów) od nowo odkrytej piramidy.

4

Najstarszy szkielet homo sapiens

Najstarsze znane szkielety homo sapiens zostały zidentyfikowane w jaskini w Maroku, jak podali naukowcy w badaniach opublikowanych w tym roku. Szkielety składające się z trzech osób dorosłych, jednego nastolatka i jednego dziecka, datuje się na około 300 000 lat, a tym samym cofają początki homo sapiens o około 100 000 lat. Wyniki sugerują również, że homo sapiens mógł pochodzić z całego kontynentu afrykańskiego, a nie tylko z Afryki Wschodniej. Naukowcy powiedzieli, że pięć osób wyglądało podobnie do ludzi współczesnych.

5

3 komentarze

  1. Agnieszka

    Zdjęcia dodane chaotycznie

  2. Robert Surma

    Czyli znaleziono kolejną jaskinię w Qumram, w której nie było zwojów, bo została splądrowana – dlatego znaleziono najstarsze zwoje Biblii? Przestańcie zatrudniać gimnazjalistów w redakcji – a dobrze się wam będzie wiodło.

  3. Ciekawych artykuł, ale faktycznie trochę nieścisłości… „Biegunkę powodującą pasożyty jelitowe” – a nie odwrotnie? 😉 Szkoda, ze nie ma też więcej zdjęć!
    Poza tym – super ciekawe wzmianki o winie, trygonometrii i wiedzy neandertalczyków o medycynie. Jak niedoceniany potencjał tkwił w ludziach zamierzchłych czasów!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*