Syn rotmistrza Witolda Pileckiego zdementował znalezienie szczątków ojca

Andrzej Pilecki – syn zamordowanego w 1948 r. przez komunistyczną bezpiekę rotmistrza Witolda Pileckiego nie potwierdził znalezienia na tzw. Łączce (Kwatera „Ł” na Powązkach) szczątków jego ojca. Pogłoski o rzekomym znalezieniu pochówku rotmistrza Pileckiego zdementował również wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk kierujący badaniami poszukiwawczymi w obrębie Kwatery „Ł”.

8 listopada br. podczas wywiadu udzielonego Polskiemu Radiu 24 wiceprezes IPN Prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że „wierzy, że na tym etapie, zakończonym w lipcu tego roku, znalezione zostały szczątki generała Augusta Fieldorfa, rotmistrza Witolda Pileckiego i pułkownika Łukasza Cieplińskiego”. Zaznaczył również, że informacja ta nie jest jeszcze pewna, ponieważ IPN wciąż czeka na identyfikację odnalezionych szczątków ludzkich. Najbliższa rodzina zamordowanego rotmistrza Pileckiego nie została poinformowana przez IPN o ewentualnym znalezieniu jego szczątków.

Dowiedziałem się o tym wczoraj od swojego kolegi, który z kolei usłyszał to w radiu. Bardzo się zdziwiłem, ponieważ nikt z IPN nie zadzwonił do mnie w tej sprawie” – skomentował całą sprawę Andrzej Pilecki – syn rotmistrza Pileckiego. „Dziwię się, że media udostępniają takie informacje bez żadnego sprawdzenia. Nie wiem, czy chodzi o to, żeby być pierwszym?” – zapytał rozmawiającego z nim dziennikarza Onetu.

Andrzej Pilecki nie krył swego oburzenia z powodu tego, że informacja o ewentualnym znalezieniu szczątków jego ojca najpierw pojawiła się w mediach, z pominięciem najbliższej rodziny rotmistrza Pileckiego. Syn Witolda Pileckiego zawarł z prof. Szwagrzykiem nieformalną umowę, że pierwszymi, którzy dowiedzą się o postępach prac ekshumacyjnych będzie najbliższa rodzina, czyli Andrzej Pilecki i jego siostra. Wiceprezes IPN – Prof. Krzysztof Szwagrzyk skomentował powstały szum medialny wokół ewentualnego odnalezienia szczątków rtm. W. Pileckiego, gen. A. Fieldorfa i płk. Ł. Cieplińskiego jako oczywiste bzdury.

Rotmistrz Witold Pilecki był przedwojennym polskim oficerem, żołnierzem września 1939 roku i Armii Krajowej. Był także dobrowolnym więźniem KL Auschwitz i autorem tzw. „raportów Pileckiego”, dokumentujących zbrodnie niemieckie dokonywane na terenie tego obozu. 8 maja 1947 roku rotmistrz Witold Pilecki został aresztowany przez komunistyczną bezpiekę i rok później skazany na karę śmierci w procesie tzw. „Grupy Witolda”.

Źródła: wiadomości.onet.pl

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*