Franciszek Kornicki zwycięzcą w plebiscycie z okazji stulecia RAFu

Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej, został zwycięzcą w plebiscycie na bohatera wystawy z okazji stulecia RAF w 2018 roku, organizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Zbrojnych i „The Telegraph”.

Zwycięstwo zdobył ogromną ilością głosów względem pozostałych kandydatów. Otrzymał 325 000 głosów, podczas gdy Douglas Bader zdobył ich ponad 6 000, a Jackie Maggridge 2 600 głosów. Do zwycięstwa Kornickiego przyczyniło się zapewne wsparcie mediów społecznościowych, gdzie nagłaśniano sprawę.

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 roku w Wereszynie. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.  W roku wybuchu II wojny światowej został przydzielony do 162. Eskadry Myśliwskiej. W 1943 roku Kornicki został najmłodszym dowódcą polskiego lotnictwa, w wieku zaledwie 26 lat. Objął dowództwo nad dywizjonem 308 w Wielkiej Brytanii, gdzie został po wojnie i poświęcił się służbie RAFu.

Po zwycięskim plebiscycie wykazał się skromnością, mówiąc, że był tylko jednym z bardzo wielu, a jego syn Richard dodał, że chciałby, aby równą uwagę poświęcano wszystkim, którzy wzięli udział w tej walce. Polska była jedynym krajem w Europie, który był okupowany przez nazistów, ale nigdy się nie poddał, utrzymując rząd i siły zbrojne walczące na emigracji, a wszystko zgodnie z mottem „za waszą wolność i naszą”.

Obecnie Kornicki aktywnie działa na rzecz brytyjskiej Polonii. Został odznaczony Virtuti Militari, a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: dzieje.pl, wikipedia

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*