Geniusz w pracowni malarskiej. Unikat Malczewskiego raz pierwszy pojawi się na aukcji

12 października w Warszawie odbędzie się licytacja wyjątkowo rzadkiego obrazu Jacka Malczewskiego pt. „Geniusz w pracowni malarskiej”. Obraz ostatni raz podziwiany był w 1939 roku w Krakowie.

Jacek Malczewski to genialny malarz z nurtu symbolizmu, tworzący na przełomie XIX i XX wieku. Jego obrazy, dzięki charakterystycznym pociągnięciom pędzla są praktycznie nie do pomylenia i stanowią skarb niejednego muzeum w Polsce i na Świecie. 12 października, ktoś będzie mógł wzbogacić swoją kolekcję o wyjątkowo rzadkie dzieło, a mianowicie „Geniusz w pracowni malarskiej”.

Ostatni raz prezentowany w Krakowie 78 lat temu, obraz wkrótce znajdzie nowego właściciela. Wartość unikatowego dzieła sięga ponad miliona złotych. Nie ma się jednak czemu dziwić. „Geniusz w pracowni malarskiej”, od pośmiertnej wystawy autora nie ujrzał do tej pory światła dziennego, a i stanie on obok innych, wielkich dzieł, m. in. Aleksandra Kokulara, znanego z malarstwa mitologiczno- historycznego. Pierwsza w tym sezonie aukcja „Sztuka Dawna”, na której wystąpi także Malczewski, poświęcona ma być dziełom unikatowym, wycelowanym wprost do prawdziwych koneserów.

Źródło: radom.wyborcza.pl

Maksymilian Krasoń

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*