Sopot upamiętni Bolesława Srockiego, żołnierza AK

W najbliższą sobotę (21 października 2017 roku), na budynku przy ul. Sikorskiego zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Bolesława Srockiego, żołnierza Armii Krajowej.

Bolesław Srocki przed wybuchem II Wojny Światowej był nauczycielem, działaczem społecznym.  Objął między innymi stanowisko redaktora naczelnego pisma Sprawy Polskie. Angażował się między innymi w ZG Związku Seniorów Organizacji Młodzieży Narodowej czy też Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej. Był również posłem na Sejm w latach 1928-1930.  Po wojnie znalazł się w Sopocie. Pochodził z Mazowsza.

W czasie wojny wstąpił do Armii Krajowej. Był między innymi członkiem Rady Wychowawczej Szarych Szeregów oraz duchowym przewodnikiem organizacji Pet (Związek Młodzieży Polskiej Przyszłość), która włączała się działania sabotażowe. Z tego aparatu konspiracyjnego wywodzili się cżłonkowie batalionów Zośka i Parasol. Wszyscy wychowankowie Srockiego zginęli podczas okupacji czy Powstania Warszawskiego. Sam Bolesław zmarł w roku 1954. Pochowany został na cmentarzu parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie.

Uroczystość odkrycia tablicy upamiętniającej Srockiego oraz żołnierzy Zośki i Parasola odbędzie się w sobotę. Oprócz tego zorganizowana zostanie dyskisja panelowa w Muzeum Sopotu przy ulicy Poniatowskiego 8.

Źródło: trojmiasto.pl

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*