Geopolityka a bezpieczeństwo Polski – debata wokół najnowszej książki dra Leszka Sykulskiego

Jako patron medialny serdecznie zapraszamy na debatę wokół najnowszej książki dra Leszka Sykulskiego „Geopolityka a bezpieczeństwo Polski”. Odbędzie się ona 17 września 2018 r. o godz. 18.00, w sali wykładowej Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi nasz redaktor naczelny Andrzej Włusek.

Gośćmi specjalnymi spotkania będą prof. Tatiana Połoskowa, (były wykładowca Akademii Dyplomatycznej przy MSZ Federacji Rosyjskiej, ekspert Rossotrudniczestwa) i dr Efim Fidrja (prorektor Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie).
W dyskusji wezmą udział również: prof. dr hab. Ryszard Zięba (Uniwersytet Warszawski), prof. zw. dr hab. Julian Skrzyp, płk w st. spocz., dr hab. Andrzej Zapałowski (Uniwersytet Rzeszowski).

Za tłumaczeniem spotkania będzie odpowiedzialny Nikołaj Penczukow.

Publikacja „Geopolityka, a bezpieczeństwo Polski” dotyczy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego kraju w globalnym układzie sił i interesów. Autor objaśnia, jak szerokość geograficzna pod którą mieszkamy, wpływa na naszą politykę i bezpieczeństwo, rolę i miejsce w systemie międzynarodowym.

W swej najnowszej książce Leszek Sykulski poszukuje odpowiedzi na szereg fundamentalnych pytań, jakie Polacy zadawali sobie od wieków i tych, na które poszukują odpowiedzi współcześnie.

Gdzie tak naprawdę leży Polska? Jakie są jej naturalne granice?Czy geografia to nasze przekleństwo? Co stanowi o sile, a co o słabości naszego kraju? Czy jesteśmy skazani na ciągłe zagrożenie z dwóch kierunków geograficznych? W jakim miejscu hierarchii światowych potęg znajdowaliśmy się w przeszłości, a w jakim znajdujemy się dziś? Jakie scenariusze geopolityczne mogą czekać Polskę w ciągu następnych 5, 10 i 15 lat? Czy wojna informacyjna stanowi dziś dla nas – jako wspólnoty – większe zagrożenie niż klasyczne operacje wojskowe? Jakie znaczenie dla naszego kraju ma geopolityka rurociągów? Jakie są najważniejsze cele geopolityczne głównych mocarstw światowych, a także naszych sąsiadów? W jaki sposób zmienia się system międzynarodowy i co to dla nas oznacza? Jakie są nasze interesy narodowe?

Leszek Sykulski – nauczyciel akademicki, dr nauk o polityce w specjalności: geopolityka i geografia polityczna. Były analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Kancelarii Prezydenta RP (w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego). Biegły sądowy w zakresie bezpieczeństwa państwa.

One Comment

  1. Będzie jakieś nagranie ze spotkania?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*