Olkusz zaprasza na Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018

Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezach pod hasłem „Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918 – 2018”, jakie będą się odbywały 15 i 16 września w Olkuszu w ramach obchodzonych w całej Polsce Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku hasłem przewodnim EDD jest „Niepodległa dla wszystkich” i zgodnie z duchem tego hasła Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wraz z partnerami zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w zaplanowanych wydarzeniach.

– Ten rok jest wyjątkowy dla wszystkich Polaków i jako miasto z dużym wkładem w dzieło odzyskania niepodległości również chcemy przyłączyć do narodowego świętowania. Europejskie Dni Dziedzictwa są jednym z wielu przedsięwzięć, których zadaniem jest nie tylko przybliżyć historię sprzed stu lat, ale również integrować naszych mieszkańców. Patriotyzm to nie tylko jako oddanie sprawom ojczyzny i szacunek do jej historii oraz tradycji, ale również pielęgnowanie więzi społecznych i poczucia wspólnoty. Dlatego też serdecznie zapraszam mieszkańców Gminy Olkusz do włączenia się w przygotowane dla nich wydarzenia – zachęca Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Do 14 września przyjmowane są zapisy na bezpłatną wycieczkę autokarową „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław”, która jest częścią realizowanego przez Gminę Olkusz projektu „Olkusz – przystanek Niepodległość”, dofinansowanego przez Fundację BGK w ramach programu „Na 100 Niepodległa”. Podczas wycieczki jej uczestnicy poznają historię miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości oraz otrzymają gadżety i materiały związane z projektem. (Ilość miejsc ograniczona. Zapisy od 10 do 14 września, tel. 32 6421926, e-mail: [email protected]).  W sobotę i niedzielę 15 oraz 16 września odbędą się między innymi spacer historyczny, bieg uliczny III Srebrna Dziesiątka oraz Memoriał im. Kazimierza Chechelskiego i otwarcie wystawy plenerowej „Ojcowie Niepodległości” . Serdecznie zapraszamy także na Dni Otwarte Muzeum Pożarnictwa (14-16.09) podczas których zostanie zaprezentowana wystawa „Olkuscy strażacy dla niepodległości” oraz odbędzie się promocja książki „Olkusz i ziemia olkuska podczas I wojny światowej w pamiętnikach Jana Jarno cz. III 1918 -20″.  W sobotni wieczór na olkuskim rynku Miejski Ośrodek Kultury zaplanował dla mieszkańców interesującą imprezę, podczas której na scenie wystąpi kabaret K2 oraz zespół Chrząszcze. Organizatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Olkuszu jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.  Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, Fundacja Banku BGK, Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz, KS Olkusz, Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu. Szczegółowy program na plakacie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*