Grób polskiego pilota odnaleziony we Francji

Szczątki polskiego lotnika z czasów II wojny światowej zostały odnalezione na cmentarzu we Francji. Znajdowały się one w bezimiennym grobie. W kraju zostaną podjęte próby identyfikacji poległego pilota.

Na bezimienny grób natrafiła grupa szczecińskich badaczy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Ów grób mieści się na cmentarzu w miejscowości Le Crotoy, która znajduje się na północnym wybrzeżu Francji. Na tablicy nagrobnej nie znalazły się żadne dane dotyczące poległego. Widniała tam tylko data pochówku (12 kwietnia 1943), a także polskie godło i napis „Znany Bogu”. W trakcie badań szczecińscy badacze odnaleźli szczątki munduru pilota Royal Air Force.

Odnalezione szczątki lotnika zostaną poddane badaniom genetycznym. Te mają ustalić tożsamość pilota. Wyniki badań DNA mają zostać porównane z próbkami znajdującymi się w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Szczecińscy badacze, którym przewodzi doktor Andrzej Ossowski, są pewni, że na cmentarzu w Le Crotoy w bezimiennej mogile spoczywał polski pilot.

Źródło: radioszczecin.pl, rmf24.pl
Fot: Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*