Groby biskupów unickich odnalezione w Chełmie

W kryptach znajdujących się pod bazyliką Najświętszej Maryi Panny w Chełmie odnaleziono blisko dwieście grobów. Wśród pochowanych w podziemiach świątyni znajdują się między innymi groby biskupów unickich.

W podziemiach bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Chełmie (województwo lubelskie) od czterech lat prowadzone były prace archeologiczne. Dzięki tym badaniom od 2013 roku udało się odnaleźć i zbadać dwieście grobów. Wśród złożonych tam trumien badacze odnaleźli między innymi szczątki Porfiriusza Skarbka-Ważyńskiego – greckokatolickiego biskupa. Skarbek-Ważyński urodził się na początku lat 30. XVIII wieku. Godność chełmskiego biskupa unickiego pełnił od 1790 roku, aż do swojej śmierci w 1804 roku. W czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku wspierał on powstańców, po upadku Rzeczypospolitej w roku następnym wycofał się z życia politycznego.

Badacze w podziemiach bazyliki odnaleźli również szczątki innych biskupów unickich. Ponadto odkryli tunel łączący podziemne krypty z położonym niedaleko klasztorem. Krypty mają zostać udostępnione zwiedzającym w przyszłym roku. Wtedy też uroczyście ponownie pochowany biskup Porfiriusz Skarbek-Ważyński, a także pozostali duchowni greckokatoliccy.

Źródło: lublin.tvp.pl

Fot.: domena publiczna

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*