Grodowy szlak IV | Patronat medialny

Grodowy szlak IV to wydarzenie, które nasz portal objął patronatem.

Te tak różne i pod różnym przewodnictwem kroczące oddziały dotarły wnet do Odry i rozbiły namioty nad krętą rzeką, zwaną po słowiańsku Bóbr, po łacinie zaś Castor. Bolesław jednak obwarowawszy brzeg tej rzeki i usadowiwszy się z wielkim wojskiem w Krośnie, przeszkadzał, jak mógł w przeprawieniu się ich na drugą stronę. Tak pod 1005 rokiem opisywał epizod z wyprawy wojennej Henryka II na władztwo Piastów, biskup merserburski Thietmar. Zainspirowani tymi zapisami z przeszłości, chcemy podjąć się wędrówki, podczas której wątki militarne będą odgrywały niebagatelne znaczenie. Tym razem ruszymy więc szlakiem znad jeziora Niedzięgiel do wczesnośredniowiecznego grodziska w Chłądowie.

Historical reenactment to nie tylko zabawa, leżakowanie na słomie i wieczorne pogawędki z przyjaciółmi. W Polsce i na świecie jest wielu odtwórców, którzy chcą zdobywać wiedzę o wczesnym średniowieczu w zupełnie inny sposób. W tym celu żeglują oni replikami średniowiecznych łodzi, śpią zimą w drewnianych rekonstrukcjach grodowych chat czy wędrują poprzez lasy, bagna i bezdroża. A wszystko to jest robione w oparciu o repliki strojów, narzędzi i broni z wczesnego średniowiecza. Chcąc kontynuować „Grodowy szlak”, zapoczątkowany jeszcze w 2015 roku, kiedy to wędrowaliśmy z Giecza do Grzybowa promując dzieje minione czasów Mieszka I i jego następców, podejmujemy kolejne wyzwanie. Wędrówka historyczna odbywająca się późnym latem na szlaku wschodniej Wielkopolski ma wskazać nam odtwórcom na ile taka podróż była możliwa? Chcąc odkryć piękno tras łączących te obiekty, sprawdzić własną wytrzymałość, trudność trasy potęgowaną przez tereny torfowiskowe, ograniczone racje żywności i wody, a także własny historyczny sprzęt (w tym militarny) wyruszamy w podróż sprzed tysiąca lat, którą zapewne odbywali również nasi przodkowie. Będziemy przez jeden dzień, bez dobrodziejstw cywilizacji wędrować wyznaczonym szlakiem, wykonując na trasie zadania, tocząc boje i porywając wodzów obcej drużyny. Czy uda się nam pokonać trasę? Czy wykonane przez nas repliki sprzętu historycznego wytrzymają wędrówkę? W jakim czasie pokonamy wyznaczoną sobie trasę? Czy wykażemy się opanowaniem i będziemy potrafili pokonać przeciwników? Tego wszystkiego dowiemy się już wkrótce. Ruszamy 26 sierpnia przez bezdroża wschodniej Wielkopolski, aby wzorem ludzi z czasów wczesnego średniowiecza pokonać prezentowaną trasę.

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu „Grodowy szlak” jest dr Marcin Danielewski. O szatę graficzną wydarzenia zadbała Marta Bucka, a trasę zaplanował Bartosz Lewandowski. Projekt objął patronatem portal Historykon.pl., a wędrówka będzie realizowana we współpracy Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*