Historia nie musi być nudna – Duże zainteresowanie darmowymi wycieczkami

Kto stał za śmiercią polskiego kolejarza Franciszka Junkra? Czy i dlaczego podpalono „biały” kościół? Kto spoczywa w bezimiennych mogiłach na Cmentarzu Komunalnym? I jakie tajemnice skrywa budynek neogotyckiego dworca? Na te pytania odpowiedzą Michał Młotek i Dariusz Paczkowski w trakcie kolejnej pieszej wycieczki po Iławie.

Będzie to już czwarta wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego w roku 710 rocznicy lokacji Iławy. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki i 1 Maja. Teraz przyszła pora na ulice Wyszyńskiego i Dworcową. Wycieczkę zaplanowano na 30 maja.

Piesze wycieczki po Iławie to prywatna inicjatywa dwóch pasjonatów historii z Iławy: Michała Młotka, autora książek „Tajemnice pogranicza” i „Noc patagonów” oraz Dariusza Paczkowskiego, przewodnika terenowego po Warmii i Mazurach. Regionaliści organizują wyprawy od ponad roku. W przerwach między wycieczkami popularyzują historię swojego miasta w Internecie, między innymi na fanpage „Iława sprzed lat”, który zgromadził ponad 3 tysiące czytelników.

Do tej pory regionaliści poprowadzili uczestników kilkunastoma autorskimi trasami, w tym: „Kryminalna historia Iławy”, „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy”, „Śladami słynnego kuriera z Warszawy”, „Tajemnice koszar Hindenburga” czy „Wojenne tajemnice Iławy” oraz trasami rowerowymi: „Na szymbarskich szlakach” i „Szlakiem podmiejskich fortyfikacji”. Do końca 2015 roku odkrywać będą tajemnice najważniejszych iławskich ulic.

Początki wypraw były skromne. W wycieczkach uczestniczyło kilkanaście osób. Liczba ta rosła z każdą kolejną wyprawą. Dziś w miejscach zbiórek pojawia się zawsze powyżej 50 osób, a piesze wycieczki po Iławie na stałe wrosły w kalendarz miejskich wydarzeń. Łącznie, we wszystkich wyprawach, wzięło do tej pory udział ponad tysiąc uczestników, w tym wiele młodych osób, które w ten sposób kształtują swoją historyczną świadomość, turystów, mieszkańców Iławy i okolicznych miast, między innymi Malborka, Kwidzyna, Olsztyna, Ostródy, Prabut i Grudziądza.

Najbliższa piesza wycieczka po Iławie odbędzie się 30 maja. Tym razem uczestnicy wyprawy odkryją tajemnice ulic Wyszyńskiego i Dworcowej. Udział w wycieczkach jest bezpłatny.plakat_wyszyńskiego_dworcowa

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*