Na placu budowy przedszkola odnaleziono szczątki

Podczas budowy przedszkola w Janowie Podlaskim odnaleziono ludzkie szczątki. Są to fragmenty kości oraz 28 szkieletów. Prace nad budową zostały wstrzymane.

W miejscu gdzie powstaje przedszkole była cerkiew, a wokół niej cmentarz, najprawdopodobniej z przełomu XVI i XVII wieku, który funkcjonował aż do początku XIX wieku – powiedział Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia. W tym miejscu znajdowała się również hala sportowa, a kiedy ją budowano, nie dbano o badania archeologiczne. Kości wrzucano w różne miejsca, dlatego teraz, gdy rozpoczęły się prace rozbiórkowe hali, kości zaczęły się pojawiać. Oprócz znalezionych kości pojawiło się również 28 ludzkich szkieletów.  Na tym fragmencie cmentarza widać, że to potrójne pochówki już były. Odsłonięte szkielety odpowiednio udokumentowaliśmy, wraz z określeniem płci i wieku zmarłych. Zachowaliśmy wszelkie standardy – mówi archeolog.

Szczątki będą pochowane w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Janowie Podlaskim. Prokuratura rozpoczęła również śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci tych osób.

Źródło: dziennikwschodni.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*