Historia Polski | Recenzja

J. Topolski, Historia Polski

O historii Polski powstały niezliczone książki, jednak całościowe ujęcie dziejów ziem Polskich jest wyzwaniem dla najlepszych. Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się niedawno praca wybitnego polskiego historyka, przedstawiciela poznańskiego środowiska akademickiego, profesora Jerzego Topolskiego. Ten światowej sławy uczony, podjął trudną próbę ukazania dziejów ziem polskich w ujęciu całościowym – od prahistorii aż po XXI wiek.

Świadomość historyczna Polaków niestety pozostawia wciąż wiele do życzenia. Nauczanie historii w szkołach jest niewystarczające by nowe pokolenia Polaków poznały dziedzictwo swojego narodu. W nawiązaniu do tej kwestii, publikacja która stanowi solidny opis polskiej historii jawi się być niezwykle potrzebna. Nauczanie historii w szkole opiera się o kurs historii Polski oraz historii powszechnej. W praktyce, nauczyciel ma niewiele czasu na zrealizowanie podstaw historii ojczystej, nie mówiąc już o zagadnieniach szczegółowych. A przecież znajomość historii własnego narodu jest fundamentem budowania świadomości narodowej. Każdy rozdział Historii Polski, autorstwa profesora Topolskiego, to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat historii rodzimej. Może stanowić doskonałe uzupełnienie wiedzy nabytej w szkole lub stanowić jej podstawę.

Wśród licznych prac poświęconych historii Polski można wymienić wiele dotyczących poszczególnych jej fragmentów. Na przykład, podczas gdy jedni autorzy z właściwym profesjonalizmem opisują historię Polski w dobie średniowiecza, inni podejmują trudne dzieje naszego narodu w XX wieku. Profesor Jerzy Topolski, jako wybitny specjalista w zakresie metodologii historii oraz autor niezliczonych prac poświęconych historii historiografii, niewątpliwie był autorem, który z należytym profesjonalizmem mógł podołać wymagającemu zadaniu ukazania całokształtu istnienia polskiej państwowości na przestrzeni dziejów. Historia Polski, jak historia każdego narodu, jest wielowątkowa i należy ją interpretować w oparciu o realia obowiązujące w danej epoce. Autor, jako szanowany naukowiec, doskonale wykonał swoje zadanie, oddając do dyspozycji czytelników wyczerpujące opracowanie historii Polski.

Spośród licznych atutów Historii Polski, autorstwa Jerzego Topolskiego, niewątpliwie można wyróżnić perfekcyjny poziom narracji. Refleksje oparte o badania polskich uczonych stanowią doskonały komentarz, który wiedzie czytelnika przez zawiłe dzieje państwa polskiego. Nie jest to praca opierająca się na odtwórczym przedstawieniu historii Polski. To wspaniałe opracowanie trafnie można opisać jako rozważania historyka nad historią ziem polskich. Autor całościowo ukazując historię Polski nie podaje do wiadomości czytelnika jedynie prostych informacji, dobrze znanych z podręczników szkolnych. W swojej narracji podejmuje szczegółowe zagadnienia wskazując na szerszy kontekst poruszanej problematyki. Jednak z uwagi na fakt, że w swoim opisie prezentuje tak obszerną perspektywę czasową, przechodząc od ogółu do szczegółu nie zagłębia się w kwestie, które czytelnik może poznać szerzej za pośrednictwem innych publikacji. Często jedynie sygnalizuje istotne dla polskiej historii zagadnienia, wskazując ich rolę w procesie dziejowym. By zrozumieć dzieje, należy podjąć refleksję nad szerszym kontekstem opisywanych wydarzeń. Profesor Topolski, z właściwym dla naukowca profesjonalizmem, podjął się tej refleksji.

Nieskazitelny profesjonalizm autora, czyni jego pracę dziełem pozbawionym wad. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem dzięki czemu stanowi wdzięczną lekturę właściwie dla każdego, kto zechce się nad nią pochylić. Narracja uzupełniona jest o liczne wizerunki postaci oraz wydarzeń historycznych. Spis treści, który zamieszczono na końcu książki, poprzedzony jest licznymi mapami ukazującymi zmiany kształtu terytorium państwa Polskiego na przestrzeni dziejów. Czcionka jest przyjemna dla oka a całość wydania nie budzi żadnych zastrzeżeń. Książka oprócz dat pełna jest również licznych interesujących statystyk, które są doskonałym uzupełnieniem narracji.

Praca Jerzego Topolskiego to ciekawe i wyczerpujące ujęcie nie tylko historii naszego narodu ale również dziejów ziem, które Polacy zamieszkują. Autor w trzynastu rozdziałach w naukowej, aczkolwiek przystępnej dla czytelnika narracji, opisał historię Polski i Polaków. Ogromnym atutem tej książki jest wspaniały warsztat autora, który bez wahania można stawiać za wzór. Dzięki temu, Historia Polski to również idealny pomysł na prezent. Jest to rzetelny opis dziejów ojczystych. W tym kontekście stanowi pozycję obowiązkową na półkach w każdym polskim domu.

Ocena recenzenta: 6/6

Maciej Kościuszko

One Comment

  1. Patrycja

    Historia do XXI w.? Przecież Topolski zmarł w 1998 r. Poza tym to jest chyba wznowienie tej książki, podejrzewam, że nie pierwsze. Słaba recenzja. Jej autor chyba nie do końca wie, o czym pisze.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*