Historia wciąż żywa – od chrztu Polski po II pokój toruński | Patronat medialny

Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” organizuje cykl zajęć edukacyjnych poprzedzony festynem historycznym pod nazwą „Historia wciąż żywa – od chrztu Polski po II pokój toruński”. Impreza odbędzie się 11 września za Zamku Dybów i ma na celu uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 550. rocznicy zawarcia II pokoju toruńskiego. Na 12 i 13 września zaplanowane są zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych.

DSC_0039Festyn rozpocznie się o godzinie 11:00. Chwilę później zacznie się koncert zespołu muzyki dawnej „TRYZNA”, jednak to zaledwie początek przygotowanych atrakcji! Goście będą mieli okazję obejrzeć spektakl historyczny „Od chrztu Polski po II pokój toruński” oraz pokazy artylerzystów i walk rycerskich.

Gratką będzie możliwość wzięcia udziału w wieloboju historycznym, którego zwycięzcy zostaną nagrodzeni. Osobom spragnionym sportowych wyzwań zostanie udostępniony m.in. tor łuczniczy czy stanowisko bezpiecznej broni. Po wysiłku fizycznym ważna jest regeneracja sił, a w tej kwestii sprawdzi się tradycyjne polskie jadło, które również będzie dostępne na festynie. Na dziedzińcu zamkowym staną historyczne namioty, stanowisko archeologów prezentujące odkrycia dotyczące średniowiecznej Nieszawy, a także flisaków, którzy opowiedzą o znaczeniu Wisły w historii Polski.

Wstęp na festyn jest bezpłatny, a jego zakończenie planowane jest na godzinę 16:00. Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” zaprasza do udziału wszystkich mieszkańców Torunia i okolic, a w szczególności rodziny ze swoimi pociechami. Dotarcie na miejsce ułatwią flisacy, którzy zapewniają darmową przeprawę przez Wisłę z przystani AZS.

To właśnie najmłodsi mają wynieść z tego wydarzenia najwięcej i kolejne dwa dni organizatorzy postanowili poświęcić właśnie im. Na Zamek zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych i Fundacja dołoży wszelkich starań, aby opowieści o Mieszku I i Kazimierzu Jagiellończyku zostały jeszcze na długo w ich pamięci.

Impreza została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.

Więcej informacji można znaleźć:

na stronie wydarzenie na Facebook: Festyn Historyczny: „Historia wciąż żywa – od chrztu Polski po II pokój toruński,

pod numerem telefonu: +48 537 370 730 lub adres e-mail: [email protected].

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*