Na zamku w Golubiu – Dobrzyniu dobiegł końca 41. Międzynarodowy Turniej Rycerski

W dniach 7 – 9 lipca na zamku w Golubiu – Dobrzyniu, w województwie kujawsko – pomorskim rozegrał się 41 Międzynarodowy Turniej Rycerski. Udział w turnieju zadeklarowały reprezentacje z Włoch, Ukrainy, Francji, Kanady, Australii i Polski.

Inauguracja imprezy zaczęła się 7 lipca o godz. 18 od przemarszu orszaku rycerskiego ulicami głównego rynku Golubia  – Dobrzynia. Otwarcie samego turnieju a wraz z nim corocznego rycerskiego jarmarku nastąpiło  8 lipca o godz. 11 na terenie golubskiego zamku. Tego samego dnia w południe przy zmiennej aurze pogodowej rozpoczęły się eliminacje konnego turnieju zręcznościowego, kuszniczego i łuczniczego. W międzyczasie można było zobaczyć pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa, turniej młodych rycerzy oraz występ grupy kaskaderskiej „Ukrainian Cossacks”.

Około godziny 18.30 rozegrano międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych w kruszeniu kopii tzw. Joust. Jednak najwięcej emocji przysporzył niedzielny finał, rozegrany 9 lipca przy bardzo pięknej, słonecznej pogodzie, który wyłonił zwycięzców golubskiego turnieju. Niedzielny finał rozpoczął się o godz. 11.30 indywidualnym konnym turniejem zręcznościowym. Następnie rozegrane zostały finały turnieju łuczniczego i kuszniczego, przerywane pokazami grup kaskaderskich i rekonstrukcyjnych. Po godz. 13 na turniejowym placu ponownie dała swój pokaz Chorągiew Husarska Województwa a w dalszej części programu wystąpił Teatr Konny „Kabriola”, który zaprezentował pokaz pod tytułem „Sen o Hiszpanii”. Około godziny 16 rozegrany został finał międzynarodowego turnieju konnego rycerzy ciężkozbrojnych w kruszeniu kopii oraz międzynarodowy turniej drużynowy. Ogłoszenie wyników turnieju i wręczenie nagród miało miejsce około godz. 17. W tle całego turnieju odbywał się jak co roku jarmark z pamiątkami, jadłem i napitkami. Szacuje się, że tegoroczną 41 edycję turnieju rycerskiego na golubskim zamku odwiedziło 5 do 6 tysięcy turystów. Warto wspomnieć, że jest to najstarsza tego typu impreza organizowana w Polsce.

Niektórzy twierdzą, że golubski turniej lata świetności ma już za sobą. Jednak odwiedzając tereny województwa kujawsko – pomorskiego w czasie organizacji corocznego turnieju warto zatrzymać się na chwilę w tej okolicy i zwiedzić ten może mało okazały ale naprawdę uroczy obiekt jakim jest golubski zamek. Położenie zamku, górującego nad leżącym u jego stóp Golubiem – Dobrzyniem, w otoczeniu przepięknej zieleni, nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter.

Fot.: Zenon Purta

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*