Historie ponad granicami

Nowa multimedialna atrakcja w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu – film holograficzny prezentujący dzieje Elbląga i Kaliningradu w kontekście kluczowych wydarzeń w historii Europy. Projekcje są bezpłatne.

20-minutowa produkcja prezentuje przeszłość w trójwymiarowym, realistycznym obrazie. Jak informują muzealnicy, film jest opowieścią ponadkulturową, niemal pozbawioną słów, opierającą się na skojarzeniach, symbolach i datach.

„Dzięki temu oglądać go mogą nie tylko miejscowi, ale też goście z najdalszych stron świata. Widz prowadzony jest przez kolejne węzłowe punkty historii Europy, za przykład mając fragment południowych brzegów Bałtyku, gdzie pojawiają się i funkcjonują – czasem w ramach jednego państwa, a czasem oddzielnie – miasta Elbląg i Królewiec” – czytamy w komunikacie muzeum.

W hologramie wpleciono liczne efekty specjalne m.in. w postaci cyfrowo odtworzonej wikińskiej osady w Truso, zamków krzyżackich w Prusach, rekonstrukcji statków i samochodów produkowanych w przemysłowym Elblągu na początku minionego wieku. „Wszystko pojawia się, znika i przetwarza w ogniu, dymie i przy reagujących na dźwięki… fotelach widzów” – zapewniają muzealnicy.

Film holograficzny zatytułowany „Historie ponad granicami” jest elementem nowo otwartej, narracyjnej wystawy stałej „Elbląg reconditus”, która w nowatorski sposób opowiada o dziejach miasta.

Film zrealizowały wspólnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu w partnerstwie z Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie w ramach projektu „Muzea ponad granicami”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. W Kaliningradzie również zainstalowano aparaturę do projekcji holograficznych i prezentowany jest tam ten sam film.

Szczegółowe informacje dotyczące projekcji hologramu dostępne są na stronie muzeum. 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*