Hotel w zabytku – wyzwania i możliwości | Konferencja

Trzeciego dnia Targów WorldHotel, tj. 15 października br., odbędzie się bezpłatna konferencja pt. „Hotel w zabytku – wyzwania i możliwości”. Jej organizatorzy, firma MT Targi Polska i Grupa Archaios, zapraszają do udziału inwestorów, którzy przekształcają obiekty zabytkowe w hotele. Celem wydarzenia jest zainicjowanie dialogu pomiędzy nimi a środowiskiem konserwatorów, którzy sprawują pieczę nad tego rodzaju budynkami.

Zabytki w Polsce są coraz częściej adaptowane na bazę noclegową, co wpływa na rozwój turystyki. Powodem atrakcyjności pobytu i wypoczynku w zamkach, pałacach i dworach jest ich unikatowość, tajemniczy klimat, a także możliwość poznania obiektów wraz z ich legendami.

Światowe trendy w Polsce

W Europie Zachodniej moda na wypoczynek w zabytkach trwa już od paru dziesiątków lat. W Polsce natomiast rozpoczęła się wraz z inwestycjami sektora prywatnego w pałace i zamki, które były zarządzane wcześniej przez instytucje państwowe. Proces przekształcania zabytków w ogólnodostępne obiekty noclegowe jest jednak wciąż powolny, głównie przez obawy inwestorów dotyczące wymogów konserwatorskich. Konferencja „Hotel w zabytku – wyzwania i możliwości” ma pokazać, że dialog w tym zakresie jest możliwy. Będzie to również okazja do poznania przykładów zrealizowanych adaptacji.

Hotel w zabytku okiem ekspertów

Podczas konferencji eksperci powiedzą jak zaadaptować obiekty zabytkowe na cele hotelowe. Przybliżą metody ich dostosowania do nowych wymogów użytkowych oraz sposoby pozyskania dotacji na renowację. Omówione zostaną aspekty formalno-prawne przy prowadzeniu świadczeń hotelarskich. Prelegenci wskażą również błędy związane z wykorzystaniem budynków w sposób niewłaściwy oraz ryzyka wiążące się z aranżacją wnętrz.

Panele poprowadzą m.in. Ryszard Mikliński – były generalny konserwator zabytków, Ryszard Głowacz – były mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków oraz Rafał Nadolny – mazowiecki konserwator zabytków, który objął konferencję patronatem. Po prelekcji uczestnicy będą mogli porozmawiać z konserwatorami, którzy udzielą eksperckich porad.

Informacje organizacyjne

Udział w konferencji jest bezpłatny. Spotkanie odbędzie się trzeciego dnia 8. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2015, tj. 15 października br. w godzinach 10:30-13:30 w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.

Na zdjęciu hotel Polonia Palast w Łodzi – Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*