Polski Orzeł z aukcji w Monachium jest prawdziwy. Trwają działania aby zablokować licytację

Figurka srebrnego orła, będąca częścią sztandaru 1. Pułku Strzelców Podhalańskich i która jest wystawiona w domu aukcyjnym w Monachium, został uznana przez ekspertów za autentyczną.

Informacje takie podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które to osobiście zleciło taką analizę, gdy w mediach pojawiły się informacje, że srebrny orzeł może być cennym zabytkiem polskiej historii i prawdopodobnie został skradziony przez Niemców podczas II wojny światowej.

Jak podaje Ministerstwo możliwe jest zablokowanie aukcji, która ma się odbyć 23 maja. Sam minister Gliński, powiedział że strona polska wystąpi z żądaniem restytucji tej straty.

Orzeł zaginął podczas wojny i jego dalsze losy nie były znane. Trzy lata temu na jednym z forum ujawnił się „właściciel”, ale ostatecznie nie udało się go namierzyć. Sprawa wróciła dopiero teraz gdy przedmiot ten trafił na aukcję do renomowanego domu aukcyjnego w Monachium. W opisie na stronie internetowej domu aukcyjnego Hermann Historica widnieje taka oto informacja: „orzeł razem ze sztandarem został przekazany do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu 21.10.1928 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego”.

Będziemy śledzić tę sprawę i miejmy nadzieję, że Orzeł wróci do domu.

Fot. Twitter
Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*