Iława organizuje wycieczki po miejscach związanych z I wojną | Patronat medialny

W 2014 roku mija 100 rocznica wybuchu I wojny światowej. W Iławie na Warmii i Mazurach zaplanowano z tej okazji organizację „Zimowych wypraw szlakiem Wielkiej Wojny”. To cykl ośmiu tematycznych wycieczek z przewodnikiem dla mieszkańców i turystów po miejscach związanych z historią lat 1914-1920. Pierwszą wyprawę – szlakiem pomników I wojny – zaplanowano już na 25 stycznia. Udział w wycieczkach jest bezpłatny.

Iława, choć nie znalazła się na trasie przygotowanego z okazji rocznicy Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, z racji swojego położenia i przecinających się tu osi komunikacyjnych, pełniła w chwili wybuchu Wielkiej Wojny ważne funkcje strategiczne. Historycy wojskowości, zajmujący się dziejami I wojny, podkreślają też szczególne znaczenie Iławy dla przebiegu bitwy pod Tannenbergiem z 1914 roku, uznanej za jedną z przełomowych bitew w historii świata. – To wokół Iławy skoncentrowała się znaczna część wojsk niemieckich, które wykorzystano później w bitwie przeciwko siłom Imperium Rosyjskiego – informuje Michał Młotek, szef miejskiej promocji i jednocześnie koordynator zimowych wypraw. – W samej bitwie wzięli też udział żołnierze stacjonujący w Iławie. Do końca wojny zginęło ich kilka tysięcy, a wśród nich wielu Polaków, którzy przez cały okres wojny walczyli w armiach zaborczych – dodaje.

O poległych żołnierzach iławskich garnizonów przypomina dziś niewielka kwatera wojenna na starym cmentarzu komunalnym przy ulicy Wyszyńskiego i pozostałości po dwóch pomnikach wojennych, poświęconych ofiarom wojny. Te i inne miejsca związane z historią lat 1914-1920 pokazane zostaną w czasie ośmiu tematycznych wycieczek po Iławie: szlakiem pomników I wojny (wycieczka inauguracyjna – 25 stycznia), szlakiem Blücherstrasse (26 stycznia), szlakiem plebiscytowym (29 stycznia), szlakiem garnizonowym (1 i 2 lutego) oraz szlakiem kolejnictwa (5, 8 i 9 lutego).

Iława do dziś kryje w swych granicach i poza nim wiele pozostałości po czasach swej wojskowej świetności, w tym niezwykle interesujące obiekty koszarowe i fragmenty podmiejskich fortyfikacji. To je chcemy odkryć, pokazać i niejako przywrócić historii miasta – mówi Dariusz Paczkowski, przewodnik po Warmii i Mazurach. Do najciekawszych miejsc związanych z historią I wojny należą dawne koszary artylerii, zajmowane niegdyś przez żołnierzy 35 Pułku Artylerii Polowej. Umundurowanie żołnierza tej jednostki odtworzył Maciej Kucharski, pasjonat wojskowości z Iławy. – Odtworzenie pełnego wizerunku żołnierza z iławskich koszar artylerii nie było łatwe i trwało kilka lat – informuje. W czasie każdej z wypraw zaprezentuję pełne umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierza służącego w armii Cesarstwa Niemieckiego. Będzie to unikalna okazja, szczególnie dla dzisiejszych mieszkańców miasta, by w ten dość specyficzny sposób wejrzeć w historię dawnej Iławy – dodaje.

Zimowe wyprawy szlakiem Wielkiej Wojny” to nie jedyna inicjatywa związana z obchodami 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej, jaka będzie miała miejsce w tym roku w Iławie. – W drugiej połowie roku planujemy zorganizować konferencję naukową, poświęconą między innymi działaniom wojennym na terenie Warmii i Mazur i znaczeniu Iławy w czasie wojny – mówi burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik. – Pracujemy też nad wystawą zdjęć żołnierzy służących w iławskich jednostkach i zdjęć dawnych obiektów wojskowych, znajdujących się na terenie miasta – dodaje. Celem tych działań, poza walorami edukacyjnymi, jest upamiętnienie jednej z najtragiczniejszych chwil w historii ludzkości, oddanie hołdu Polakom walczącym na wszystkich frontach I wojny światowej oraz polskim działaczom plebiscytowym z 1920 roku, a także przywołanie i popularyzacja wybranych epizodów z działań na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur.

Udział w wycieczkach, które zaczynać się będą zawsze o godz. 12:00, jest bezpłatny. Miejsca zbiórek uczestników podane zostały na miejskiej stronie internetowej www.ilawa.pl (wycieczka inauguracyjna rozpocznie się przed hotelem „Stary Tartak”). Organizatorem „Zimowych wypraw szlakiem Wielkiej Wojny” jest miasto Iława.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*