Kule z armat Draculi odnalezione w Bułgarii

Na terenie Bułgarii odnaleziono kule armatnie z kolubryn należących do legendarnego Drakuli. Pochodzą one z XV stulecia, kiedy to Vlad Drakula, lepiej znany, jako Vlad Palownik toczył z Imperium Osmańskim walkę o niepodległość Wołoszczyzny.

Informacja ta, choć brzmi, co najmniej egzotycznie a już na pewno podejrzanie, wcale nie jest fake newsem.  W Bułgarii archeolodzy naprawdę odnaleźli XV-wieczne kule armatnie, używane przez wojska pospolitego ruszenia wołoskiego za pomocą, którego Vlad Drakula (polskiej historiografii znany raczej, jako Wład Palownik) toczył wojnę z Imperium Osmańskim, rządzonym przez sułtana Mehmeda II.

Odkrycia dokonali bułgascy archeolodzy w północnej części kraju, prowadzący badania na terenie, na którym stoczono wiele bitew między Wołochami a Turkami. To konkretne znalezisko zostało dokonane w ruinach twierdzy Zishtova. Kule zostały wykonane z kamienia a ich wiek i typowe dla pocisków artyleryjskich ślady na ich powłoce, świadczą jednoznacznie, iż muszą one pochodzić z czasów oblężenia twierdzy– z czasów wojen Włada Palownika.

Źródło: foxnews.com
Fot. Svishtov Municipality

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*