Ile kosztuje remont spalonego pałacu?

Jednym ze smutniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy był katastrofalny w skutkach pożar pałacu Richtera w Łodzi, na terenie którego znajdowała się siedziba Rektoratu Politechniki Łódzkiej. W wyniku pożaru zabytkowy budynek został bardzo poważnie zniszczony – władze Politechniki odbierały wyrazy współczucia płynące od ludzi z całego świata.

W ostatnich dniach władze Politechniki Łódzkiej podały szacunkowe koszty renowacji budynku. Według wstępnych ustaleń koszt remontu spalonego pałacu wyniesie ok. 20 mln złotych. Pojawiają się jednak sugestie, iż kwota ta może wzrosnąć do 40 mln. „To wyjątkowy obiekt, element światowego dziedzictwa kulturowego. Jest to ikona nie tylko Politechniki Łódzkiej, ale także naszego miasta, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby odtworzyć zabytek z należytą starannością i przywrócić społeczeństwu” – mówił prof. Stanisław Bielecki, rektor uczelni. W celu zebrania tej niebagatelnej kwoty uczelnia zamierza zwrócić się o pomoc do władz miejskich i prywatnych firm. Niestety dziennikarzom „Dziennika Łódzkiego” nie udało się ustalić jaką kwotę władze uczelni otrzymają od firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczony był pałac. Według pracowników uczelni firma ubezpieczeniowa nie zakończyła jeszcze szacunkowego wyceniania szkód, co wydaje się tym dziwniejsze, że pożar miał miejsce prawie miesiąc temu. Aktualnie na pogorzelisku działają pracownicy firmy Belfor, która zajmuje się zabezpieczaniem budynków, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych. Pracownicy firmy zbudowali specjalną konstrukcję z dachem, która ma zabezpieczać to co zostało z pałacu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Piotr Rapiński

Źródło: Dziennik Łódzki.pl

Fot.: Willa Reinharda Richtera w Łodzi. Fot. Wikipedia Commons.

2 komentarze

  1. Firmy ubezpieczeniowe nigdy nie spieszą się z wypłacaniem odszkodowań – procedury, przewidywany okres na wykonanie wpłaty… a z takimi budynkami lepiej działać od razu. Wielka szkoda…

  2. pytanie na jaką sumę został ubezpieczony budynek, czy została wykonana profesjonalna wycena zabytku, jeśli nie to czy wprowadzono wyłączenie zasady proporcji, pomniejszenia wartości ze względu na wiek i stopień zużycia technicznego nieruchomości? Przy ubezpieczaniu tak dużych podmiotów jakim jest PŁ, takie warunki są dostępne na rynku bez problemu. I jeżeli ich nie zagwarantowano, ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć. Plusem jest natomiast skorzystanie z firmy Belfor, światowego lidera w dziedzinie ochrony, zabezpieczania oraz restytucji mienia w przypadku powstania szkody.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*