Toruń miasto zabytków

W marcu zapraszamy na dwa bardzo ciekawe spotkania przygotowane przez Książnicę Kopernikańską oraz Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki.Oba w ramach cyklu TORUŃ MIASTO ZABYTKÓW.

13 marca przeszłość spotka się ze współczesnością. Relację z pierwszego etapu prac konserwatorskich przeprowadzonych w zeszłym roku w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła przedstawią specjaliści z toruńskiej firmy Relief. O odkryciach, których przy tej okazji dokonano opowie Maria Rdesińska.

W 2014 r. pracami konserwatorskimi objęto ściany oraz sklepienia prezbiterium i zakrystii. Efekty dostrzeże każdy, kto dawno nie odwiedzał toruńskiej świątyni uznawanej za najdoskonalsze europejskie wcielenie kamiennej architektury gotyckiej przetłumaczonej na cegłę.

Tytuł spotkania: Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu widziany na nowo. O konserwacji świątyni i odkrytych zabytkach.

Tydzień później, czyli 20 marca, naszym gościem będzie Sławomir Majoch. Historyk sztuki z Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu, przywołując twórczość Juliusza Wałdowskiego, polskiego artysty, który w latach 80. XIX w. zrealizował w Toruniu, Wielkopolsce i na Śląsku prestiżowe zamówienia kościelne, zastanowi się czy malarstwo religijne w Toruniu II połowy XIX w. rzeczywiście zasługuje na zapomnienie. Czy jest to tylko sztuka na pograniczu barwnej ilustracji i przedstawienia dewocyjnego, przesiąkniętego mdłym sentymentalizmem i eklektyzmem. Wreszcie, czy wśród licznie zachowanych, choć często zaniedbanych, przykładów tego rodzaju malarstwa, znajdziemy prace, których klasa może równać się z dziełami powstałymi w wiodących artystycznie ośrodkach tamtych czasów.

Sławomir Majoch zastanowi się także, jakie czynniki przyczyniły się do wyparcia z historii sztuki Torunia malarstwa religijnego, i co spowodowało, że zostało ono uznane za wtórne i bezwartościowe. Wspólnie z publicznością spróbuje zdefiniować kryteria, które należy przyjąć do jego oceny.

Tytuł spotkania: Czy XIX-wieczne malarstwo religijne w Toruniu jest bezwartościowe? O zapomnianych pracach Juliana Wałdowskiego.

Oba spotkania odbędą się o godz. 18 w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Wstęp jest bezpłatny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*