Indonezja – odkryto najstarsze znane malowidło naskalne

Na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes) odnaleziono naskalne rysunki przedstawiające dzikie świnie oraz odciski dłoni. O znalezisku poinformowano na łamach czasopisma naukowego „Science Advances”.

Prehistoryczne dzieło znaleziono wewnątrz wapiennej jaskini. Wykonano je poprzez zastosowanie ciemnoczerwonej ochry. Przedstawiono na nim naturalnej wielkości dziką świnię o wymiarach 136 cm na 54 cm. Zwierze ma widoczne kły charakterystyczne dla samców tego gatunku oraz grzebień ze szczeciny. Na tej samej ścianie skalnej znajdują się także odciski ludzkich dłoni oraz dwie inne dzikie świnie.

Malunki odkryto w 2017 r. w jaskini Leang Tedongnge. Miejsce to znajduje się w dolinie w głębi wyspy Celebes. Dojście tam jest możliwe jedynie w porze suchej. Badania na miejscu były prowadzone przez zespół badaczy z Australii i Indonezji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli lokalnej ludności Bugis naukowcy są pierwszymi ludźmi z zachodu, którzy zwiedzili i zbadali jaskinię.

Według naukowców odcisk dłoni powstał najprawdopodobniej poprzez umieszczenie jej na skale i wypluciu na nią pigmentu. Materiał genetyczny pozyskany z pozostałości śliny może pozwolić na określenie czy autorami malowideł byli przedstawiciele homo sapiens, czy też innego, wymarłego gatunku ludzkiego.

Jak podał Maxime Aubert z Griffith University w Australii wiek prehistorycznego malowidła określa się na 45,5 tys. lat. Oznacza to, że znalezisko stanowi najstarszy znany przykład sztuki przedstawieniowej. Przy datowaniu skorzystano z metody uranowo-torowej. W tym celu wykorzystano do badań kalcyt – minerał uformowany na powierzchni dzieła. Jednakże istnieje prawdopodobieństwo, że malunki mogą być starsze.

Jeszcze w 2019 r. ten sam zespół badaczy odkrył na Sulawesi malowidło młodsze o 1,5 lat. Widać na nim grupę pół ludzi, pół zwierząt. Naukowcy są przekonani, że tereny współczesnej Indonezji były zamieszkane przez ludzi, nim 65 tys. lat temu dotarli do Australii. Przewidują także, że dalsze eksploracje dotychczas niezbadanych jaskiń Sulawesi mogą przynieść kolejne odkrycia.

Źródło: nczas.com, rmf24.pl

Marcin Marszałek

One Comment

  1. zachwycony zdjęciem

    Wspaniałe zdjęcie malowidła

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*