Intrygi, zdrady, miłość, śmierć, czyli 10 nowych odcinków widowiska „Sensacje XX wieku”

Po raz pierwszy polscy widzowie będą mogli zobaczyć nową odsłonę Sensacji XX wieku na National Geographic Channel – w niedzielę 12 kwietnia o godz. 22:00

Sensacje XX wieku 1Podwójny agent rotmistrz Sosnowski, astrolog Himmlera – Wilhelm Wulff, niedoszły zabójca Hitlera – stolarz Georg Elser to tylko wybrani bohaterowie nowej serii „Sensacji XX wieku”. W dziesięciu premierowych odcinkach na antenie National Geographic Channel padną pytania o niewyjaśnione sensacyjne historie, mało znane fakty i ludzi, którzy, pozostając bohaterami drugiego planu, mieli niebagatelny wpływ na historię XX wieku. Program Bogusława Wołoszańskiego wraca na ekrany dzięki współpracy National Geographic Channel i Telewizji Polskiej.

W czterech premierowych odcinkach, emitowanych w kwietniu i maju br., Bogusław Wołoszański opowie o niezwykłych, tajemniczych wydarzeniach minionego wieku i nietuzinkowych, choć mało znanych postaciach, które za nimi stały. Przyjrzy się m.in. rotmistrzowi Jerzemu Sosnowskiemu – asowi przedwojennego wywiadu Rzeczpospolitej, który dzięki swoim talentom i urokowi osobistemu zdobywał tajne informacje, romansując z żonami wysokich rangą urzędników i wojskowych w Berlinie. Sensacje XX wieku 2Ekipa programu pojedzie na Dolny Śląsk, aby przyjrzeć się jednej z najpilniej strzeżonych powojennych tajemnic Wrocławia. Czy w okolicach miasta może być nadal ukryty legendarny skarb hitlerowców? Jaką rolę w jego ukryciu mogli odegrać: Otto Skorzeny, zwany najgroźniejszym człowiekiem w Europie, Reinhard Gehlen, tworzący po zakończeniu wojny wywiad RFN i Herbert Klose, funkcjonariusz wrocławskiego Prezydium Policji , który po wojnie prawdopodobnie pozostał w Polsce, aby pod fałszywym nazwiskiem strzec skarbu? Poznamy historię Wilhelma Wulffa – astrologa, którego talent do stawiania horoskopów najpierw uratował go przed śmiercią w obozie koncentracyjnym, a później pomógł w sterowaniu decyzjami samego Heinricha Himmlera. Czy to możliwe, że pod jego wpływem Himmler, jeden  z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera, mógł odważyć się zorganizować zamach na swojego wodza?

Sensacje XX wieku to nie tylko fascynujące historie. Widowisko to słynie również z gwiazdorskiej obsady. Oprócz aktorów znanych z poprzednich odcinków, takich jak Paweł Woronowicz, Jerzy Bończak czy Krzysztof Pieczyński, na antenie pojawią się również aktorzy młodego pokolenia: Natalia Klimas, Piotr Głowacki i Mikołaj Roznerski.

Sensacje XX wieku 3Emitowany od 1983 roku program Bogusława Wołoszańskiego stał się dla kilku pokoleń Polaków inspiracją do zainteresowania historią, a sam prowadzący jednym z największych propagatorów tej nauki. Wołoszański pokazał widzom, że to co najciekawsze w historii często dzieje się na drugim planie teatru wojennego i to właśnie „aktorzy drugiego planu” których nazwisk nie znajdziemy na kartach podręczników decydowali o losach bitew i całych wojen. Sensacyjne historie przedstawiane przez Wołoszańskiego po 10 latach nieobecności wracają na ekrany telewizorów w zupełnie nowej jakości. Co dwa tygodnie premierowe odcinki serii na kanale National Geographic Channel będą odkrywały kolejne nieznane fakty i ich bohaterów.

Emisja premierowych odcinków co dwa tygodnie, od niedzieli, 12 kwietnia  o godz. 22:00 na National Geographic Channel.

One Comment

  1. Czy te odcinki będą również na TVP Historia?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*