Pęknięcia w Zamku Książąt Pomorskich uniemożliwiają zwiedzanie

Planowane na majówkę wydarzenia mające się odbyć w gmachu Zamku zostały odwołane. Powodem pękające ściany niedawno remontowanego skrzydła północnego.

Pęknięcia w ścianach występują na całym skrzydle północnym, począwszy od poziomu piwnic a zakończywszy na II piętrze. Dyrekcja nie zbagatelizowała sprawy i od razu zabrała się do wyjaśnienia przykrej wady. Po badaniach geodezyjnych wykluczono występowanie podziemnego cieku. Prawdopodobną przyczyną może być sąsiedztwo ruchliwej estakady.

Do momentu usunięcia wyłomu w ścianach zawieszono zwiedzanie Sali Elżbietańskiej i Galerii Północnej. Odwołano także wszystkie spektakle w Teatrze Piwnica przy Krypcie. Dla zwiedzających otwarte pozostają Gabinet Lubinusa oraz Taras Książęcy. Nie zmienia się również rozkład wydarzeń w Krypcie Książęcej,  Sali Barnima III oraz Galeriach: Wschodniej, Przedmiotu i Gotyckiej. Kasę przeniesiono do skrzydła wschodniego.

Dyrekcja zapewnia o bezpieczeństwie turystów odwiedzających gmach muzeum. Nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia w zwiedzaniu. Warto przypomnieć, że początki Zamku, który był siedzibą władców Pomorza sięgają 1364 roku.

Źródła: szczecinie.pl, gs24.pl, szczecin.wyborcza.pl, szczecin.eska.pl, tvn24.pl, radioszczecin.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*