Szewach Weiss odznaczony Orderem Orła Białego

Podczas swojej wizyty w Izraelu prezydent Andrzej Duda odznaczył Szewacha Weissa byłego ambasadora Izraela w Polsce Orderem Orła Białego.

Najwyższe polskie odznaczenie w Rzeczypospolitej Polskiej prof. Szewach Weiss odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy we wtorek 17 stycznia tego roku. Uhonorowanie profesora miało miejsce w Jerozolimie, co były ambasador skomentował następującymi słowami: to, że jesteśmy tu w Jerozolimie, że pan prezydent zdecydował nadać mi to bardzo ważne odznaczenie właśnie tutaj, to jest bardzo wzruszające i symboliczne.
Prezydent Andrzej Duda o profesorze powiedział: jest pan profesor synem narodu żydowskiego i polskiej ziemi. Szewach Weiss narodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu (obecnie Ukraina, obwód lwowski). W czasie wojny Weissowie byli ukrywani między innymi przez polskie rodziny.

W 1947 roku Weiss wyjechał do Izraela gdzie ukończył szkołę rolniczą. Swego czasu był jednym z najlepszych Izraelskich sportowców jednakże wypadek samochodowy z 1965 roku zakończył jego sportową karierę. Szewach Weiss jest również autorem szesnastu książek dla dzieci, a z wykształcenia jest profesorem politologii. Działał na rzecz Partii Pracy, a w latach 1969-1981 był radnym w Hajfie. W 1981 roku został posłem Knesetu (Parlament Izraela), a później w 1988-1992 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego parlamentu. W 1992 został wybrany na przewodniczącego Knesetu i sprawował tę funkcję do roku 1996. Był ambasadorem Izraela w Polsce w latach 2001-2003.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie Szewacha Weissa ze strony polskiej. W 2004 roku został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP, a w roku 2009 otrzymał Odznakę Honorową „Bene Merito” z rąk obecnego Ministra Spraw Zagranicznych.

Źródła: prezydent.pl, pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*