O Władysławie Bartoszewskim | cykl Świadkowie Historii

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na cykliczne wykłady poświęcone losom świadków i bohaterów najnowszej historii Polski. W styczniu naszym gościem będzie Michał Komar, autor wywiadów-rzek i współautor siedmiu książek Władysława Bartoszewskiego.

sobota, 28 stycznia 2017, godz. 16.00
W rzece słów. Dziesięć lat rozmów z Władysławem Bartoszewskim
cykl Świadkowie Historii
prowadzenie: Michał Komar

We wstępie do ostatniej książki z tego cyklu pt. Prawda leży tam, gdzie leży, wydanej już po śmierci Bartoszewskiego w 2016 roku Michał Komar napisał: Rozmawialiśmy dziesięć lat. Szczerze, bardzo szczerze…duża część naszych rozmów trafiła do książek. Nie wszystko, bo uznaliśmy, iż część jeszcze może lub powinna zaczekać…

Wstęp wolny.

Michał Komar – krytyk literacki, dziennikarz, scenarzysta filmowy, profesor w Collegium Civitas i wiceprezes ZAiKS. Autor licznych książek, w tym cyklu wywiadów książkowych z Władysławem Bartoszewskim: Wywiad rzeka (2006) i …mimo wszystko, wywiadu rzeki księga druga (2008), a następnie Środowisko naturalne. Korzenie (2010), Pod prąd. Moje środowisko niepokorne 1945-55 (2011), Wiosna jesienią. Październik ’56 (2012), Bóg, honor, obczyzna. Przyjaciele znad Jordanu i Tamizy (2014), Kryptonim „Bonza”: Życie jednoznacznie podwójne (2015).
***

O Muzeum
Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazujemy arcydzieło oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy nasze zbiory i przekazujemy wiedzę. Na 1500 m2 powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, zgromadziliśmy 700 eksponatów, zainstalowaliśmy ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.

Muzeum Pana Tadeusza
Ossolineum
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław

czynne: wtorek-niedziela 10:00-18:00

http://www.muzeumpanatadeusza.pl/
www.facebook.com/panatadeusza

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*