Jabłko – symbol władzy i przedmiot wierzeń ludowych

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Jabłko w kulturze w Muzeum Górnośląskim mowa będzie o zaskakującym połączeniu dwóch różnych światów: świata symboliki władzy oraz świata wierzeń ludowych. Zapraszamy w środę, 11 marca o godz. 18.00.

Jolanta Zaczkowska opowie m.in. o jabłko królewskim, które po łacinie zwie się globus cruciger. Zdradzi, kto i kiedy mógł je dzierżyć w dłoni i co na nim widniało zanim pojawił się krzyż. Urszula Batko odpowie z kolei na pytania, dlaczego na wizerunku Matki Boskiej Piekarskiej pojawia się jabłko i skąd się wzięło na świętych obrazach, jaką pełniło funkcję podczas świąt religijnych, przed czym chroniło, a także dlaczego jest tak ważnym owocem w obrzędowości.

Wstępem do tej uczty duchowej niech będzie hasło z Encyklopedii staropolskiej Zygmunta Glogera: Jabłko królewskie, kula złocista z krzyżem na wierzchu, starodawne godło władzy królewskiej i cesarskiej. Już Rzymianie w ten sposób panowanie swoje nad światem oznaczali, oczywiście bez krzyża. Kronikarz polski Gwagnin pisze: „Na ostatek przy koronacyi arcybiskup królowi jabłko złote, okrągłość świata wyrażające w lewą, a w prawą rękę berło daje”. Lustracja skarbca koronnego na Wawelu, w którym przechowywały się insygnia i klejnoty królów polskich, dopełniona w r. 1730, opisuje szczegółowo 5 jabłek królewskich, z których 3 były szczerozłote, a 2 srebrne pozłacane. Jedno tak było opisane: „Jabłko szczerozłote, na niem sfera świata rysowana, z pereł czterech na sztyftach złotych, dwa rubinki pośrodku, z tego krzyżyk na wierzchu złożony.

Uczestnicy spotkania poznają bogatą symbolikę związaną z polityką i religią, będą też mieli okazję posłuchać gości specjalnych. Podobnie jak podczas poprzednich wykładów, czeka na nich poczęstunek przygotowany przez Piastową Paczkę.

Data: 11 marca (środa), godz. 18.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa

Prowadzące: Jolanta Zaczkowska, Urszula Batko

Wstęp wolny

 11.03_JabÅ‚ko - symbol wÅ‚adzy

Fot. Witalis Szołtys – MGB

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*