Największa konferencja o I wojnie światowej

18 czerwca w Sarajewie odbyła się konferencja poswięcona wybuchowi pierwszej wojny światowej. Trwała ona do 22 czerwca,, a wszystkie nagrania oraz relacje dostepne są na portalu konferencji.

Do organizatorów konferencji zaliczają się instytucje takie jak: Instytut Historyczny w Sarajewie, Centrum Badawcze Nauk Humanistycznych Węgierskiej Akademii Nauk z Budapesztu czy Instytut Narodowej Historii ze Skopje. Na konferencję zaproszono naukowców z całego swiata, a głównym zagadnieniem był oczywiście temat określony w tytule – „Wielka wojna: podejście lokalne i globalny kontekst”.

Organizatorzy za cel obrali ustalenie przyczyn, przebiegu oraz politycznych, społecznych i ekonomicznych rezultatów pierwszej wojny światowej. Zwrócono uwagę na najnowsze badania, a także zagadnienia związanym z rolą Bałkanów w tej wojnie.

Sam program konferencji zawierał łącznie 128 wystąpień, podzielonych na panele, dotyczące historii politycznej, ideologicznej, społecznej i gospodarczej wojny. Które poświęcono dokładniejszym badaniom nad transformacją demograficzną, polityką społeczną w dobie wojny oraz kilku lat po, a nawet politycznemu wykorzystywaniu pamięci o pierwszej wojnie światowej.

Pośród uczestników konferencji nie zabrakło polskich akcentów, wśród nich na przykład Tomasz Czekalski i Bartosz Ogródek z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wojciech Szczepański z Poznania.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie konferencji http://konferencija2014.com.ba oraz na kanale youtube https://www.youtube.com/playlist?list=PLEp_GtqWhppJBnXCXSr0xU3cFEfbAonBr

Konrad Gruszczak

Źródło: historia.org.pl

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*