Jest szansa, że Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim zostanie uratowany

Samorząd krośnieński próbuje zdobyć fundusze potrzebne na odbudowę Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim. Wiec nie wszystko jest stracone.

Gmina od dawna stara się o remont jednego z największych zabytków w Krośnie Odrzańskim, jakim jest Zamek Piastowski. Dwa lata temu samorząd przegrał walkę o dofinansowanie na ogromny projekt pod nazwą: „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej”, gdzie została wpisana odbudowa północnej i zachodniej części Zamku Piastowskiego oraz wyposażenie w multimedia, budowę ścieżki między kościołem parafialnym a zamkiem, remont zabytkowych organów oraz przystosowanie wieży kościoła na potrzeby turystyki. Inwestycja, która opiewała się na kwotę 30 mln zł poszła w zapomnienie, ponieważ jednego punktu zabrakło, by moc otrzymać dofinansowanie. 

„Proszę zrobić zdjęcia murów Zamku Piastowskiego. Może się okazać, że już za jakiś czas będą to historyczne fotografie” – mówił w rozmowie z „Gazetą Lubuską”, burmistrz Marek Cebula.

Jednak okazało się, że nie wszystko stracone. Szanse na prace remontowe o wartości 17 mln zł dają tzw. Fundusze Norweskie i to właśnie o te środki będzie aplikować Krosno Odrzańskie. Ważne jest pozyskanie partnera z Norwegii. – Dodatkowe punkty przyznawane są w trakcie oceny projektom realizowanym w partnerstwie – wyjaśniła Anna Januszkiewicz, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim. I dodaje – Norweski partner będzie zaangażowany w promocję projektu po stronie norweskiej, zapewnienie norweskich uczestników wydarzeń kulturalnych oraz szkoleń z cyklu „Biznes w kulturze, biznes w kulturze” ,  także przygotowanie i wygłoszenie prelekcji opartej na doświadczeniach w zakresie łączenia biznesu z kultura.

Projekt „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej” został podzielony na dwa etapy. – Na część prac związanych z kościołem pozyskaliśmy środki z regionalnego programu operacyjnego. Teraz przyszedł czas na zamek – mówił burmistrz Cebula. „Piastowskie dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej” – etap II obejmuje odbudowę zachodniego i północnego skrzydła Zamku Piastowskiego, zakup wyposażenia i multimediów, podświetlenie zabytku oraz realizacje oferty edukacyjno–kulturalno–szkoleniowej. Prace przy takich budowlach jak zamek, z XIII w. muszą być prowadzone inaczej niż przy innym współczesnym budynku – powiedziała Anna Januszkiewicz. I dodaje – Stąd wysokie koszty i dla samorządu są one nie do udźwignięcia. Naszym sprawdzonym od wielu lat sposobem jest  sięganie po pieniądze zewnętrzne i postaramy się o to i tym razem. Będziemy wnioskować o milion 108 tys. zł. – stwierdziła Januszkiewicz. Kwota tego przedsięwzięcia to ok. 18 mln zł. Wniosek zostanie złożony do dnia 16 marca.

Projekt ten będzie realizowany latach 2021 – 2024, a część inwestycyjna planowana jest na lata 2021 – 2023.

Źródło: gazetalubuska.pl                                         

 Fot. Wikimedia Commons

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*