Kalendarza dla Bohatera – wesprzyj weteranów

Rozpoczęła się sprzedaż Kalendarza dla Bohatera na rok 2019. Jest to niezwykły produkt, którego powstanie zainicjował fotograf Tomasz Jabłoński, znany jako JJ’s Reenacting Photography oraz Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

Wyjątkowość Kalendarza polega na tym, że cały dochód z jego sprzedaży (75% kwoty z każdego egzemplarza!) zostanie przekazany stowarzyszeniu Paczka dla Bohatera, które ma pod swoją opieką prawie 1600 kombatantów – żołnierzy AK, NSZ, WiN, Powstańców Warszawskich, harcerzy Szarych Szeregów. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, paczki świąteczne, czy inne, bieżące potrzeby. Zostaną sfinansowane także turnusy rehabilitacyjno – wypoczynkowe znane pod nazwą Ferie lub Wakacje dla Bohatera, dzięki którym możemy zadbać, aby nasi Bohaterowie pozostali długo w dobrym zdrowiu i humorach. Takie wyjazdy to także możliwość spotkania po wielu latach z dawnymi przyjaciółmi i okazja do wymienienia się wspomnieniami.

Celem było także rozpowszechnienie historii kobiet. Świętujemy 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, więc pragniemy przypomnieć jak kobiety przyczyniły się do jej odzyskania, a następnie jaką rolę pełniły przy odbudowie państwa polskiego. Dzięki współpracy z innymi grupami rekonstrukcyjnymi powstało dwanaście niepowtarzalnych fotografii przedstawiających role kobiet w Powstaniu Styczniowym, czy Wielkopolskim, rozwój sportu wśród kobiet w okresie dwudziestolecia międzywojennego, uczestnictwo w stowarzyszeniach w okresie II RP takich jak Przysposobienie Wojskowe Kobiet, walkę o uzyskanie praw wyborczych, pierwsze studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego i wiele, wiele innych. Mamy nadzieję, że Kalendarz będzie inspiracją dla wielu młodych dziewcząt do dalszego zagłębiania się w naszą historię oraz poszukiwania bohaterek, które staną się dla nich wzorem. Każdej fotografii towarzyszy opis.

W Kalendarzu dla Bohatera zostały zaznaczone również ciekawe daty historyczne. Do każdego egzemplarza dołączona jest wkładka zawierająca historię kombatantek, które zgodziły się wystąpić na okładce – pani Janina Ostrowska – Kin, Wanda Thun oraz Maria Kowalewska.

Kalendarz można zamówić przez stronę internetową www.ogrhpwk.com.pl w zakładce „kalendarz”. Pierwsza wysyłka odbędzie się 26 listopada. Będziemy także gościć 1 grudnia na Targach Książki Historycznej w Warszawie na stoisku wydawnictwa Księży Młyn, gdzie również będzie można zakupić swój egzemplarz Kalendarza.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*