Kino Wolność | rewolucje ’89: między dokumentem a metaforą

21.09-12.12.2014. DSH, ul. Karowa 20

Zapraszamy na cykl spotkań, który prezentuje mniej znane perspektywy rewolucji 1989 roku oraz jej dziedzictwo. Pokażemy filmy z 4 krajów: Bułgarii, Słowacji, Serbii i Polski, tj. państw, dla których cezura 1989 roku stała się przełomowym momentem historiiWstęp wolny

poprawny plakat_edu-01kino wolnośćObrazy dokumentalne i fabularne, które zaprezentujemy, stały się w krajach swojego pochodzenia inspiracją do publicznych debat i ważnych dyskusji na temat przeszłości oraz odzyskanej wolności, jak również pretekstem do namysłu nad obecną kondycją w perspektywie minionego 25-lecia. O historycznych, politycznych i artystycznych kontekstach prezentowanych filmów porozmawiamy z reżyserami prezentowanych obrazów, jak również z ekspertami z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW.

Pokazy filmowe:

21.09.14, Sztuka znikania, reż. Bartek Konopka (Polska, 2012, 52’) – spotkanie z Bartkiem Konopką

Film opowiada historię haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego przyjechał do Polski w 1980 roku. Obserwując wydarzenia stanu wojennego, Amon przywołuje duchy przodków. Po filmie rozmowa z reżyserem Bartkiem Konopką, twórcą nominowanego do Oscara Królika po berlińsku.

17.10.14, Oddychaj, reż. Juri Żirow (Bułgaria, 1988, 43’) – spotkanie z Borianą Semerdżijewą

Film opowiada o katastrofie ekologicznej w Bułgarii, która przyczyniła się do obalenia Bułgarskiej Republiki Ludowej oraz rządów Todora Żiwkowa. Po projekcji spotkanie z Borianą Semerdżijewą, działaczką bułgarskiej partii Ekogłasnost w latach 80., w latach 1989-96 korespondentką „Gazety Wyborczej” w Bułgarii.

28.11.14, Śmierć człowieka na Bałkanach, reż. Miroslav Momčilović (Serbia, 2012, 80’)

Samotny kompozytor popełnia samobójstwo przed kamerą swojego komputera. Ta scena daje początek najlepszej serbskiej czarnej komedii ostatnich lat. Jeszcze przed przybyciem funkcjonariuszy i pogotowia ratunkowego na miejsce przyjeżdża przedstawiciel zakładu pogrzebowego…

12.12.14, Osadne, reż. Marko Škop (Słowacja, 2009, 65’)

Wieś Osadné leży pod najdalej wysuniętą na wschód granicą Unii Europejskiej. Dwoje mieszkańców ─ duchowny Peter Soroka, który przez ostatnie 5 lat odprawił 50 pogrzebów, a ochrzcił zaledwie dwoje dzieci, wraz z wójtem od 36 lat sprawującym ten sam urząd, wyruszają do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. aby ocalić wioskę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*