Szarża pod Krojantami 2014

W imieniu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz organizatorów widowiska historyczno – militarnego pt. „Szarża pod Krojantami 2014”, już po raz XIII–ty zapraszam do udziału w przedsięwzięciu konno lub pieszo, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości patriotyczne i widowisko, upamiętniające sławetną szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich, pod Krojantami nieopodal Chojnic, odbędą się w dniu 7 września br. (w pierwszą niedzielę miesiąca), będą miały szczególny charakter ze względu na przypadającą 75 rocznicę tego kawaleryjskiego boju.

2Jest to najstarsze i największe w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne, warte uwagi i zainteresowania każdego współczesnego kawalerzysty, które w ubiegłych latach gromadziło około 20 tysięcy widzów.
Przedsięwzięcie, składać się będzie tradycyjnie z dwóch część. Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, rozpoczną się o godz. 10.30, pod pomnikiem
18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew, Apelem Poległych, po którym odprawiona zostanie polowa Msza Święta. Następnie przedstawione zostanie widowisko historyczno – militarne, które zakłada dwie zasadnicze części:
I. „Kawaleryjska powinność – Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich w dniu 1 września 1939 r.”
II. „Szarża Kawalerii – Historia i Współczesność”, – gdzie po raz pierwszy pod Krojantami wykonana będzie szarża zarówno kawalerii dawnej – jeźdźców
w mundurach historycznych, jak i współczesnych kawalerzystów z jednostki kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Inscenizacja rozpocznie się o godz. 13.30, szeregiem atrakcji, w tym efektownym pokazem musztry 120-konnego szwadronu kawalerii polskiej, zakończony regulaminową szarżą. Po tym nastąpi XVIII Bieg Ułański, w postaci gonitwy – wyścigów konnych. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, są Gminny Komitet Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa – z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka. Za sprawy organizacyjne, związane z odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużej pomocy udzielają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga.
Uroczystościom pod Krojantami towarzyszyć będzie Biwak Historyczny
pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2014”, w trakcie którego zaprezentowane będą różne typy umundurowania oraz sprzętu technicznego, jaki był na wyposażeniu żołnierzy polskich od początków XX wieku, do współczesności.
Za kontakty z mediami, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa prosimy kierować na adres poczty elektronicznej
e-mail: [email protected]

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu kom.: 696–275–301, oraz na stronie internetowej: www.kawaleria.org a także na faceebooku – Szarża pod Krojantami.
Z poważaniem – Ku Chwale Kawalerii!!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*