Kolejne archeologiczne odkrycie w Anglii. Ty razem w dolinie rzeki Tweed znaleziono złoty krzyżyk

Na przestrzeni ostatnich tygodni kilkukrotnie donosiliśmy o ciekawych archeologicznych artefaktach odkrytych w Anglii. Nie inaczej jest tym razem. W dolinie rzeki Tweed, gdzie położony był klasztor należący do opactwa Lindisfarne (grabież tego opactwa stanowi umowną datę rozpoczęcia najazdów wikińskich) znaleziono złoty krzyżyk, którego pochodzenie archeologowie datują na VIII-IX wiek.

Ten ważący zaledwie trzy gramy artefakt został co prawda znaleziony jeszcze w 2019 roku, ale dopiero teraz można go swobodnie oglądać. Wykonany jest głównie ze złota i srebra, a jego powierzchnię zdobią runy, które mimo że niestety na przestrzeni wieków zostały w dużej mierze zatarte, to pozostają przedmiotem dyskusji etymologów, którzy próbują je odczytać.

W tym aspekcie do ciekawych konkluzji doszli badacze Carlos Austin-Gonzalez i John Hines, profesor Uniwersytetu w Cardiff, którzy runy utożsamiają z imieniem właściciela krzyżyka. Badacze zakładają, że tym może nim być “Eadruf”. Co ciekawe, źródła dotąd nie potwierdziły istnienia nikogo takiego, co oznaczałoby, że w takim wypadku należy poszerzyć zbiór anglosaskich imion.

źródła: wczesnesredniowiecze.pl
Fot. Durham County Council.

Przemysław Baron

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*